Ponad 140 produktów powalczy o Podlaską Markę

2-6

142 produkty ubiegać się będą w tym roku o Nagrodę Podlaska Marka, przyznawaną przez Marszałka Województwa Podlaskiego. To największa od pięciu lat liczba uczestników i czwarty wynik w dwunastoletniej historii przedsięwzięcia.

Tegoroczna odsłona Podlaskiej Marki odbywa się według nowych zasad, zgodnie z którymi swojego kandydata do Nagrody mógł zaproponować każdy miłośnik regionalnych produktów, usług i wydarzeń. Warunkiem udziału była jednak akceptacja faktycznego właściciela zgłaszanej kandydatury. W ten sposób, po sześciu tygodniach dwustopniowej rekrutacji, powstała ostateczna lista pretendentów do tytułu.

Najwięcej Produktów i Wydarzeń

Nowością bieżącej edycji Podlaskiej Marki są kategorie tematyczne (Produkt, Inwestycja, Odkrycie, Wydarzenie, Kultura i Społeczeństwo) grupujące produkty, stosownie do ich specyfiki. Dodatkowo, w kategorii Produkt, wydzielone zostały dwie podgrupy: Produkt Spożywczy oraz Produkt Użytkowy. To w nich toczyć się będzie rywalizacja o uznanie Kapituły i konsumentów, statuetki zaprojektowane przez Leona Tarasewicza oraz nagrodę finansową w wysokości 15 000 złotych.

Batalia będzie zacięta, a każdy z uczestników w pokonanym polu musi pozostawić co najmniej kilkunastu konkurentów. Najtrudniej będzie w kategorii Wydarzenie, w której o miano Podlaskiej Marki aspirują aż 34 inicjatywy. O tym, że w regionie, obok świetnych przedsięwzięć, powstają również znakomite wytwory, przekonuje z kolei liczebność kategorii Produkt Spożywczy (26 kandydatur). Ciekawie zapowiada się rywalizacja o miano najlepszych projektów inwestycyjnych (24), kulturalno-społecznych (21) oraz innowacyjnych rozwiązań (20).

Duże wyzwanie przed Kapitułą

Wszystkie zgłoszone produkty zostaną obecnie poddane ocenie Kapituły Nagrody, która zweryfikuje je pod względem formalnym oraz wskaże nominowanych – finałową osiemnastkę, wśród której znajdą się późniejsi zwycięzcy. Wybór jest niezwykle trudny, ponieważ w każdej z kategorii można nominować maksymalnie 3 produkty.

Ostateczną decyzję podejmie 17-osobowe grono jury, które stanowią wybitni specjaliści, reprezentujący różne branże i środowiska. Są wśród nich eksperci ds. gospodarki i nowoczesnych technologii, przedstawiciele świata kultury, mediów, organizacji pozarządowych oraz delegaci Rady Przedsiębiorczości. Obradom Kapituły przewodzić będzie Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Posiedzenie Kapituły, podczas którego zostaną wybrani nominowani odbędzie się 17 marca br.

Opisy wszystkich zgłoszeń zostaną wkrótce opublikowane na stronie podlaskamarka.pl

 

 Produkty ubiegające się o Nagrodę Podlaska Marka:  

PRODUKT SPOŻYWCZY:

Naturalna woda mineralna „Augustowianka” – Augustowianka Sp. z o.o.;

Miód augustowski tradycyjny – „Pasieka u Alfreda” Alfred Judycki, Katarzyna Judycka;

Miód augustowski – bagienny – „Pasieka u Alfreda” Alfred Judycki, Katarzyna Judycka;

Ser Koryciński Swojski – Produkty Mleczarskie s.c. Agnieszka i Marcin Bielec;

Kapusta z beczki kiszona w główce – Kiszenie z tradycją Gospodarstwo rolne Marek i Anna Sienkiewicz;

Lody Bonano – Multi Ice Radosław Charubin;

Palcówka Biebrzańska – Masarnia Biebrzańskie Smaki Małgorzata Wojtach;

Palcówka – Podlaska Chata s.c.;

Polędwica z Podlaskiej Chaty – Podlaska Chata s.c.;

Jagnięcina w sosie śmietanowo-borówkowym – Katarzyna i Łukasz Białous;

Olej  Rzepakowy tłoczony na zimno – Olejowe Smaki Artur Pietluszenko;

Karkówka dojrzewająca w ziołach – Wędzarnia Dunikowscy;

Salceson z pieca – Wędzarnia Dunikowscy;

Boczek z czosnkiem Damiana – Dażynka – Nadbużańskie Smaki;

Ser Nadbużański Dojrzewający – Dażynka – Nadbużańskie Smaki;

Polędwica Drohicka – Dażynka – Nadbużańskie Smaki;

Śmietana 18% – Spółdzielnia Mleczarska w Łapach;

Ser twarogowy półtłusty Klinek – Spółdzielnia Mleczarska w Łapach;

Soki Podlaski Sad – „Podlaski Sad” Hanna Backiel;

Mleko Zsiadłe MLEKPOL – Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL w Grajewie;

Mleko UHT Łaciate, 3,2% tłuszczu – Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL w Grajewie;

Olej lniany tłoczony na zimno – Kamila Zubrycka;

Deko Smaku. Przyprawa uniwersalna – RUNO Sp. z o.o.;

Symfonia smaku – linia produktowa (sosy, zupy i buliony mrożone) – EDPOL Food & Innovation Sp. z o.o.;

Tradycyjna mąka pszenna tortowa – Młyn Ciechanowiec Jachimczuk i Stanisławski Sp. z o.o.;

Matecznik – Tradycja z Natury – Przetwory z Regionu Puszczy Białowieskiej –  Constans Group Sp. z o.o.  

 

PRODUKT UŻYTKOWY:

Wzmacniacz lampowy SILVER LUNA – FEZZ AUDIO;

Innowacyjna Biżuteria – Bondarowski – Autorska Biżuteria Eliza Bondaruk, Krzysztof Bondaruk;

Instalacja gazowa „STAG DIESEL” – AC Spółka Akcyjna;

Portal Przedsiebiorczepodlasie.pl – Stowarzyszenie EuroPartner, Akademicki Klub Integracji Europejskiej;

Turystyka rowerowa w Wigierskim Parku Narodowym – Wigierski Park Narodowy;

Cormate T-27 – Balt-Yacht K.A. i B. Kozłowscy Sp.J.;

HeimaDesign Meble z drewna dębowego – Zakład Galanterii Drzewnej Profil;

EkoMagnes na lodówkę – OrganicArt;

Wieża z legowiskiem dla kota lub psa – Damian-Wiklina Włodzimierz Motylewicz;

Instalacje artystyczne sterowane bezprzewodowo – BRANDIV Kamil Kiełczewski;

Tkanina dwuosnowowa – Lucyna Kędzierska;

Rower Żubr i Łoś – Adrian Łucejko Comprehensive Design;

Pisanka drapana – Rafał Chwesiuk;

Meble metalowe – MALOW Sp. z o.o.;

Deska podłogowa warstwowa dębowa 3OAK – Zakład Stolarski Złoty Sęk Jerzy Popławski;

Holohostessa – Visual Promo Karol Skoczek;

Pasywne okno bluVisio – Abakus Okna S.A.  

 

ODKRYCIE:

Pamiątki z Łomży – Krzysztof Staniórski;

Photon – Photon Entertainment Sp. z o.o.;

MuralKolażowy #1 Pamięć – Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie;

DKF Kinochłon – Augustowskie Placówki Kultury;

„U Lodziarzy” Wytwórnia Lodów Prawdziwych – Multi Ice Radosław Charubin;

Certyfikacja złóż borowiny w dzielnicy Silikaty w Augustowie – Gmina Miasto Augustów;

„Midicentrum” Kreatywny Ośrodek Nauki i Technologii – Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej w Suwałkach;

Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie po przebudowie – Urząd Miejski w Wasilkowie;

ARTEA Otwarta Przestrzeń Artystyczna – ARTEA Otwarta Przestrzeń Artystyczna Irina Sidoruk;

EkoMagnes na lodówkę – OrganicArt;

„Biżuteria z głębią” Marzanna Szkuta – Marzanna Szkuta;

CERTYD Lekkie Kruszywo Spiekane – LSA Sp. z o.o.;

Torgovyi.com portal o zakupach w Białymstoku skierowany do Białorusinów – Ortus Media Mateusz Markowski;

XOROSHE – XOROSHE Magdalena Pietruk;

Kolekcja „Dualizm” – Studio Projektowania Mody Aneta Popławska;

Olej kokosowy tłoczony na zimno – Kamila Zubrycka;

Olej lniany tłoczony na zimno – Kamila Zubrycka;

Racis Development Sp. z o.o. – Szymon Racis;

Okno bluDecoro – Abakus Okna S.A.;

Wyroby drewniane – Szuma Design Przemysław Szuma  

 

INWESTYCJA:

Budowa gminnej oczyszczalni ścieków przy ulicy Fabrycznej w Czeremsze – Rejonowy Związek Spółek Wodnych w Siemiatyczach;

Park Przemysłowy Łomża – I etap – budowa Inkubatora Przedsiębiorczości – Park Przemysłowy Łomża Sp. z o.o.;

Hala Zwycięstwa – Filip Błaż Agencja Global;

Baza turystyczno-rekreacyjna – Park linowy – Gmina Siemiatycze;

Modernizacja infrastruktury Białostockiego Centrum Onkologii w celu podniesienia efektywności świadczonych usług – Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku;

Rozbudowa infrastruktury bibliotecznej w Gminie Łomża – Gmina Łomża;

SIRVIS Apartamenty – QPRO360 Sp. z o.o.;

Przebudowa Placu Marii Konopnickiej – Urząd Miejski w Suwałkach;

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku – Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowo-Produkcyjne „LECH” Sp. z o.o.;

Centrum Badawczo-Rozwojowe – Pronar Sp. z o.o.;

Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej – Domek Pastora – Urząd Miejski w Łomży;

Hotel LOFT 1898 – Anatex Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane Anatol Chomczyk;

Biogazownia – Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. Siemiatycze;

Budowa plaży Bielnik w dzielnicy Borki w Augustowie – Gmina Miasto Augustów;

Nowoczesna Hala Produkcyjna w Malow Sp. z o.o. – MALOW Sp. z o.o.;

Scalenia gruntów na obszarze powiatu siemiatyckiego – Starosta Siemiatycki;

Sanatorium Augustów „Pałac na wodzie” Falkowski – Sanatorium Augustów „Pałac na wodzie” Falkowski;

Regionalne Centrum Leczenia Bólu w Mońkach – SPZOZ w Mońkach;

Wdrożenie technologii wytwarzania lekkiego kruszywa popiołorytowego – LSA Sp. z o.o.;

Rezydencja Wileńska – Racis Development Sp. z o.o.;

Budowa bloku operacyjnego – Szpital Powiatowy w Zambrowie Sp. z o.o.;

Drewniana ekologiczna zagroda podlaska – Ewa Wilczyńska;

Stacja Białowieża Pałac – Halina Pabian;

INNO-EKO-TECH – Politechnika Białostocka  

 

WYDARZENIE:

Festiwal Królewskie Śpiewanie – Tykocin – Centrum Edukacji Medialnej SpesMediaGroup;

Maraton Wigry – Krzysztof Gajdziński KAYF oraz Fundacja Ultra;

Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica” – Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży;

Festiwal Rock na Bagnie – Fundacja na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego;

Pit Bull Show Białystok – Joanna Taudul i Karol Taudul, Justyna Nowik i Jacek Nowik;

III Wystawa Modułowej Makiety Kolejowej „Kolej w miniaturze – Łapy 2015″ – Gmina Łapy;

Wschodnie Forum e-Biznesu „East-Biz” – Białostocki Park Naukowo Technologiczny, East Camp Białystok, Wydział Zarządzania PB;

Festiwal Światła i Sztuki Ulicy „Lumo Bjalistoko” – Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie;

I Międzynarodowy Wyścig Kolarski Dookoła Podlasia – Powiat Zambrowski oraz Stowarzyszenie Wspierania i Rozwoju Sportu „Mazovia Team”;

Ogólnopolskie Prezentacje Kultur mniejszości Narodowych i Etnicznych „XXV Muzyczne Dialogi nad Bugiem” – Gmina Mielnik;

Halfway Festival Białystok 2015 – Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku;

Czwartkowe Obiady u Diabetyków – Polskie Stowarzyszenie Diabetyków o/w w Białymstoku;

Utworzenie Izby Przemysłowo-Gospodarczej w Suwałkach – Izba Przemysłowo-Gospodarcza w Suwałkach;

Europarada Orkiestr Dętych w Centrum Europy – Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Suchowoli;

8.Suwałki Blues Festival – Suwalski Ośrodek Kultury, Urząd Miejski w Suwałkach;

Wojewódzkie Obchody I Wojny Światowej – Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach;

Sabantuj – Regionalne Centrum Kultury Tatarów Polskich ASMAN;

Akcja „Jedź ŁOŚtrożnie” – Biebrzański Park Narodowy;

XI Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurance 2015 – Augustowski Klub Sportowy SPARTA;

Tłusta Niedziela z Morsami i Pączkami – Burmistrz Sokółki, Sokólski Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce;

Operacje rekonstrukcji twarzoczaszki po nowotworach – Klinika Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej USK w Białymstoku;

Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z Wiejskiego Podwórza” – Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej, Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze;

Powołanie Wschodniego Sądu Arbitrażowego przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku – Wschodni Sąd Arbitrażowy przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku;

Klaster Obróbki Metali – Kluczowy Klaster Krajowy – Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju;

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA – Białostocki Ośrodek Kultury;

XX Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym w Augustowie z Polskim Radiem Białystok – Augustowskie Placówki Kultury, Polskie Radio Białystok;

Puchar Polski Nordic Walking – Kraina Puszczy i Żubra – Starostwo Powiatowe w Hajnówce;

Mistrzostwa Polski i Pucharu Polski w Cross Country – Klub Motorowy Quercus;

XXII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym Szepietowo 2015 – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie;

Białystok Półmaraton – Fundacja Białystok Biega;

Festiwal Muzyki Młodej Białorusi BASowiszcza – Białoruskie Zrzeszenie Studentów, Fundacja Villa Sokrates;

Spływ Kajakowy Bugiem „500 Kajaków” – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie;

Pamięć Września ’39 – Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie;

Up To Date Festival – Pogotowie Kulturalno Społeczne  

 

KULTURA I SPOŁECZEŃSTWO:

Dni Wasilkowa – Urząd Miasta w Wasilkowie;

Drugi Piknik Rodzinny pt. „Czas na zdrowie – aktywność jest w nas” – Stowarzyszenie „Storczyk”;

Koncert Charytatywny – Stowarzyszenie Pomocy „Rubież” w Białymstoku;

Festiwal Światła i Sztuki Ulicy „Lumo Bjalistoko” – Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie;

DKF Kinochłon – Augustowskie Placówki Kultury;

Wydanie książki „Wojenne losy Sokolan” – Towarzystwo Przyjaciół Sokola;

Muzeum Kultury Materialnej „Baćkauszczyna” w Rybołach – Urząd Miejski w Zabłudowie, Parafia Świętych Kosmy i Damiana w Rybołach;

Dni Puńska – Zielna 2015 – Urząd Gminy Puńsk;

„Bieżeństwo.Niezwykła historia zwykłych ludzi”. Historyczna wystawa narracyjna – Białowieski Park Narodowy;

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA – Białostocki Ośrodek Kultury;

Festiwal Literacki Zebrane – Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów;

Festiwal Wschód Kultury / Inny Wymiar – Białostocki Ośrodek Kultury;

Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok – Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok;

Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej – Domek Pastora – Urząd Miejski w Łomży;

XXI Wojewódzki Przegląd „Zdobnictwa Obrzędowego Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych” – Moniecki Ośrodek Kultury;

Muzeum Ziemi Czyżewskiej – Urząd Miejski w Czyżewie;

Rok Alfreda Wierusza Kowalskiego w Suwałkach – Muzeum Okręgowe w Suwałkach;

Program Edukacji Antydyskryminacyjnej „Różnorodność – podaj dalej!” – Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12;

Grupa artystyczna „Tacy Sami” – Fundacja Sztuki i Dialogu, Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży;

Primacol Lowlanders – The Urban Tribe – Laboratorium Obrazu Krzysztof Kiziewicz;

Rajd Szlakiem 10. Pułku Ułanów Litewskich z 1939 – Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im. 10. Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie