Anima – inteligentny system powiadomień

Podmiot odpowiedzialny: Anima Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Białostockiej

Animę wymyślili studenci Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej: Mateusz Bajko, Mateusz Markiewicz, Michał Jaszczuk. Najpierw był to projekt, z którym studenci z sukcesem wystartowali w konkursach technologicznych. Obecnie Anima stała się pomysłem na rozwijanie własnego biznesu. To kolejny, po robocie edukacyjnym Photon, przykład na to, że innowacyjny pomysł realizowany przez studentów ma szansę na komercjalizację.

Anima jest inteligentnym systemem powiadomień. Miałeś coś zrobić po powrocie do domu, ale… zapomniałeś? Anima rozwiąże problem. Wynalazek studentów PB nie tylko skutecznie przypomina o zadaniach do wykonania, ale też zachwyca wyglądem. System składa się z aplikacji na smartfony oraz urządzenia elektronicznego. Pomysłodawcy mają już jego prototyp. Sympatyczny lisek już niebawem może pojawić się w naszych domach i zadbać o to, żebyśmy już nigdy nie zawiedli swoich znajomych czy domowników tym, że zapomnieliśmy o ich prośbach.

Jak rozpocząć współpracę z Animą? Wystarczy zainstalować aplikację w telefonie i zbliżyć się do liska. Anima wykryje smartfon i umożliwi rejestrację urządzenia. Następnie dodać możemy do niej kolejnych użytkowników: znajomych lub domowników. Samo urządzenie umieszczamy w domu lub innym dowolnym miejscu. Zaprogramowany przez nas lisek siedzi i nasłuchuje, czy ktoś nie wchodzi do domu. W momencie, kiedy w jego zasięgu pojawi się zarejestrowany użytkownik z telefonem, urządzenie go rozpozna i prześle mu wiadomość – przypominajkę. Informacja może pojawić się jako notatka od nas samych dla siebie lub jako wiadomość od innych użytkowników. Działanie Animy można porównać do latarni morskiej. Urządzenie wewnątrz posiada mechanizm oparty o Bluetooth Low Energy, które nieustannie nadając krótkie sygnały potrafi zidentyfikować w jakiej odległości znajduje się telefon użytkownika – czy wyszedł z zasięgu, czy się w nim znajduje. To właśnie na tej zasadzie Anima rozpoznaje osoby zarejestrowane do systemu.

Anima przyda się każdemu, kto chce przekazać wiadomość swoim znajomym czy domownikom. Urządzenie przypomni nam o sprawach, które powinniśmy załatwić, a także o czynnościach, które powinniśmy zrobić wychodząc z domu albo do niego wracając. Dzięki przyjaznej formie Anima jest czymś więcej niż tylko urządzeniem Smart Home. Staje się domowym pomocnikiem, przyjacielem każdej rodziny.

Pomysł studentów Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej doceniono w konkursach Microsoft Imagine Cup 2017 (drugie miejsce w finałach krajowych, w kategorii Innowacje oraz nagroda specjalna od firmy Billenium), ABB IT Challenge 2017 oraz w Technotalentach 2017 (zwycięzcy kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej oraz kategorii Biznes). Anima, jako młoda firma, została wyróżniona w prestiżowym konkursie TOP Start-up Polski Wschodniej. Studenci odebrali tę nagrodę 29 września 2017 roku, jednocześnie mieli okazję zaprezentować swój projekt przed publicznością IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Zespół jest zdeterminowany, by dalej rozwijać swój projekt i jak najszybciej wprowadzić go na rynek. Pomoże im w tym spółka celowa Politechniki Białostockiej – Instytut Innowacji i Technologii PB. Twórcy Animy zawarli z Instytutem umowę na sfinansowanie ważnego etapu w drodze do komercjalizacji ich pomysłu. Otrzymali 100 tys. złotych wsparcia z rządowego programu Inkubator Innowacyjności+ na dokończenie prototypu Animy i przygotowania do wprowadzenia jej na rynek.

Anima ma spore szanse na to, żeby trafić do produkcji masowej i na sklepowe półki. Jej twórcy to ambitni młodzi Podlasianie, którzy udowadniają, że chcieć to móc.