Białostocki Teatr Lalek

Podmiot odpowiedzialny: Białostocki Teatr Lalek

Białostocki Teatr Lalek (BTL) to jedno z najbardziej prestiżowych miejsc na mapie kulturalnej północno-wschodniej Polski oraz jedna z najlepszych scen lalkowych w kraju. Miejsce, w którym działali najwybitniejsi twórcy sztuki lalkarskiej, m.in. Jan Wilkowski i Adam Kilian, Jan Dorman, Piotr Tomaszuk i Tadeusz Słobodzianek. Teatrem kierowali kolejno: Piotr Sawicki, Joanna Piekarska, Krzysztof Rau, Wojciech Kobrzyński, Wojciech Szelachowski, Marek Waszkiel. Od 2012 r. funkcję dyrektora pełni Jacek Malinowski.Teatr działa nieprzerwanie jako scena zawodowa od 1953 r., przygotowując w każdym sezonie teatralnym od 5 do 6 premier. Niemal każda premiera w BTL jest produkcją międzynarodową, wykorzystującą rozmaite techniki lalkowe, formy teatru wizualnego, teatru przedmiotu, teatru maski i teatru aktorskiego.

BTL jest pierwszym polskim teatrem lalek, dla którego wybudowano w 1979 r. specjalnie zaprojektowany budynek, dziś mieszczący 3 sceny: dużą (200 miejsc), małą (100 miejsc) i salę prób (40 miejsc). W 2016 r. BTL zakończył modernizację dużej sceny, zaś w 2017 r. rozpoczął prace nad modernizacją małej sceny. Ma to na celu zwiększenie komfortu oglądania spektakli oraz pracy na scenie.

BTL prowadzi działalność wyspecjalizowaną w produkcji przedstawień dla dzieci i dorosłych oraz spektakli poszukujących i eksperymentalnych. Przedstawienia dla dzieci to sceniczne adaptacje znanych baśni i popularnej literatury dziecięcej, zwłaszcza utwory współczesne, pisane z myślą o teatrze lalek. Ewenementem są lalkowe przedstawienia dla dorosłych. Większość spektakli powstaje we współpracy z lalkarzami z innych krajów, m.in. Brano Mazuchem (Słowacja), Duda Paiva (Holandia), Andras Veres (Węgry).

BTL prowadzi też działalność edukacyjną, obejmującą warsztaty plastyczne, lekcje teatralne, otwarte czytania sztuk lalkowych, a także działalność wydawniczą i wystawienniczą. W Piwnicy Lalek prezentowane są lalki, maski, kostiumy i elementy scenografii z kilkudziesięcioletniej działalności BTL.

BTL jest organizatorem 2 festiwali: Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich Lalka-Nie-Lalka i Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych METAMORFOZY LALEK. METAMORFOZY LALEK to jedyny białostocki festiwal teatralny o zasięgu międzynarodowym, prezentujący przedstawienia profesjonalnych artystów.

BTL udało się to, czego nie jest w stanie przeskoczyć niejeden teatr lalek w Polsce. Przyciąga do współpracy świetnych aktorów i reżyserów, wspaniałych reżyserów z kraju i zagranicy. Publiczność zachwyca się „Lenką” w reż. K. Csato, recenzenci chwalą „Kandyda, czyli Optymizm” w reż. P. Aignera, rekordy popularności bije „Opowieść wigilijna” w reż. J. Malinowskiego. Zaś bilety na organizowane przez BTL festiwale rozchodzą się w ciągu jednego dnia…