Festiwal Kultury Tatarskiej

Podmiot odpowiedzialny: Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej

Festiwal Kultury Tatarskiej to przede wszystkim promocja kultury tatarskiej w województwie podlaskim oraz rozpowszechnienie bogactwa kulturowego Podlasia.

Festiwal Kultury Tatarskiej cyklicznie organizowany w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (wcześniej pod nazwą Białostockie Muzeum Wsi) jest imprezą o charakterze festynu skierowanym do całych rodzin. Z uwagi na towarzyszące Festiwalowi zawody łucznictwa konnego przyciąga również miłośników koni oraz historii. Połączenie widowiskowej rywalizacji sportowej z atrakcjami o charakterze artystycznym i kulturalnym zapewnia bardzo szerokie grono odbiorców, które spędzając wolny czas poznaje tradycje kulturalne i militarne mniejszości tatarskiej. Szacuje się, że ok. 7000 – 8000 widzów doskonale bawi się na tej tatarskiej imprezie.

W trakcie festiwalu mamy możliwość poznać kunszt wyszkolenia kawaleryjskiego w wykonaniu Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich oraz pokaz musztry paradnej prezentowanej przez Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego – konnego pododdziału Batalionu Reprezentacyjnego  WP.