PSACERY, czyli miejskie spacery ze schroniskowymi psami

Podmiot odpowiedzialny: Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku 

PSAcery, czyli miejskie spacery ze schroniskowymi psami, to cykliczna impreza zapoczątkowana w Schronisku dla Zwierząt w Białymstoku we wrześniu 2016 roku. Od początku ideą PSAcerów była z jednej strony – promocja schroniskowych psów, z drugiej – zainteresowanie i uwrażliwienie mieszkańców miasta na bezdomność psów, zaangażowanie w pomoc im, a także możliwość podarowania spaceru czworonogom, których codzienność to schroniskowe kraty. Pomysł chwycił. Dzięki PSAcerom, które odbywają się raz na dwa lub trzy miesiące. Każda akcja jest związana z konkretnym motywem. Do tej pory odbyły się m. in. Walentynkowy PSAcer, Mikołajkowy PSAcer, PSAcer z jajem, PSAcer węszymy wiosnę, PSAcer pożegnanie lata, PSAcer Jesień z Radiem. Za każdym razem ok. 150 psów wychodzi poza schronisko, gdzie może poznawać nowe zapachy, ludzi i dźwięki. To bardzo ważne w ich socjalizacji, uczeniu przebywania z różnymi ludźmi, a także pomocne w znalezieniu im domu. PSAcery to przygoda nie tylko dla schroniskowych psów, ale też dla mieszkańców Białegostoku, którzy nas licznie odwiedzają. Lista spacerowiczów i spacerowiczek za każdym razem zapełnia się dosłownie w ciągu kilku godzin, a na samej zawsze czeka długa kolejka, by zapisać się na spacer z wybranym psem. W PSAcerach biorą udział duzi i mali, młodsi i starsi, grupki znajomych oraz całe rodziny.

Uśmiechy, z jakimi wracają ze spaceru i ludzie i psy, utwierdzają w przekonaniu, że PSAcery to samo dobro. Po każdym spacerze kilku czworonożnych podopiecznych rozkochuje w sobie ludzi i od razu drepcze do swoich domów. Inni spacerowicze śledzą później losy danego psa, angażują się w jego promocję, dzielą się zdjęciami, polecają psy do adopcji. Dzięki  zaangażowaniu białostoczan, zwiększa się szansa na znalezienie psom odpowiedniego domu.

Dzięki cyklicznym, niedzielnym PSAcerom Schronisko stało się miejscem tętniącym radosnym  życiem, miejscem gdzie splatają się losy psów i ludzi, miejscem gdzie dobro uszlachetnia każdego człowieka.