Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Podmiot odpowiedzialny: Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Teatr Lalki i Aktora w Łomży powstał w sezonie teatralnym 1987/88. Od 24 lat kieruje nim Jarosław Antoniuk, który jest nie tylko gospodarzem i menagerem instytucji, ale również twórcą, reżyserem   i autorem sztuk dla dzieci i młodzieży. Za jego dyrekcji teatr przeniósł się do nowoczesnej siedziby, obrał ambitny kierunek rozwoju oraz nawiązał wiele interesujących kontaktów z teatrami na całym świecie.

W 2017 roku Teatr Lalki i Aktora w Łomży obchodził jubileusz 30-lecia istnienia, przez ten czas wypracował sobie opinię teatru odpowiedzialnego za kulturę i świadomość teatralną w historycznym mieście, jakim jest Łomża.

Od początku istnienia łomżyński teatr jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka – wyjątkowego przeglądu i konfrontacji najciekawszych zjawisk we współczesnym teatrze formy. Wydarzenie to przyciąga do miasta interesujących artystów, pozwala przyjrzeć się poziomowi światowego lalkarstwa, ale jednocześnie jest barwnym, teatralnym świętem wszystkich łomżan.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży jest znakiem firmowym miasta, realizatorem wielu projektów artystycznych, społecznych i edukacyjnych, jedną z najbardziej widocznych i rozpoznawalnych instytucji kultury w regionie północno-wschodnim, a jednocześnie otwarta na szeroką współpracę, znaną i cenioną w Europie.