Odkrycie 2017 r.

Podlaskie. TV Pakomatic concierge EyeFace Imago Meble prozdrowotne Health to Office ASIMS Anima - inteligentny system powiadomień Innowacyjne produkty cyfroweRegał InexLed Detekcja fal grawitacyjnych Centrum Tradycji Mleczarstwa MO.YA Fashion Międzynarodowy Konkurs Skoków Na Nartach Wodnych Warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych Linia Kosmetyków Wspierająca Podlasie Materialize - Electric, 3D Printed, Fabulous  www.BialostockaKolejMiejska.bo.pl


Podlaskie. TV – portal regionalno-turystyczny
Podmiot odpowiedzialny: AAOO.pl Kamil Gopaniuk

PodlaskieTV – regionalno-turystyczny portal internetowy. Codziennie nowe artykuły, ciekawostki, legendy i wiele innych.  Portal Podlaskie.TV nieustannie się rozwija. Każdego dnia dokładamy coraz większych starań, by treści, jakie prezentujemy były ciekawe i atrakcyjne dla Czytelników.

Województwo Podlaskie jest dla nas magiczne. Tutaj znajduje się wiele wspaniałych miejsc, ludzi, budynków. To na tych ziemiach rozgrywała się niezwykle ciekawa i pasjonująca historia. Podlasie to też miejsce owiane interesującymi legendami. To wszystko staramy się ukazać za pomocą portalu podlaskie.tv – czyli wspaniałe historie, zdjęcia i filmy

zobacz stronę http://www.podlaskie.tv/


Pakomatic concierge
Podmiot odpowiedzialny: PAKOMATIC SP. Z O.O.

Pakomatic Concierge – to inteligentne skrytki na przesyłki. Produkt doceniony min. przez Pocztę Polską oraz innych operatorów pocztowych, PARP, Bank Pocztowy jak i przede wszystkim mieszkańców budynków wielorodzinnych. Nasza innowacyjne rozwiązanie umożliwia odbiór oraz nadawanie przesyłek w miejscu zamieszkania, bez stania w kolejkach czy czekania na kuriera. System Pakomatic to nie tylko urządzenie, ale również kompleksowy system informatyczny zarządzający urządzeniami jak i komunikacją między systemem Pakomatic a firmami kurierskimi. System rozwiązuje kompleksowo znany na całym świecie problem ostatniej mili. Podnosi komfort mieszkańców a jednocześnie obniża koszty działalności firm kurierskich.


EyeFace Imago 
Podmiot odpowiedzialny: Imago Krzosztof Matuk

Jak działa EyeFace?
Mysz z kamerą internetową EyeFace pozwala na obsługę komputera przy użyciu twarzy i oczu, tak jak przy użyciu myszy komputerowej. Wszystko czego potrzeba to komputer z systemem operacyjnym Windows oraz dobrej jakości kamera internetowa. Poruszanie kursorem odbywa się za pomocą ruchów twarzy a kliknięcia wykonuje się za pomocą ruchów powiek!

Szybkość i precyzja! EyeFace został zaprojektowany z myślą o użytkowniku. Program pozwala używać komputera niemal tak szybko, jak przy użyciu zwykłej myszy komputerowej. Szybkość i precyzja to cechy charakterystyczne EyeFace.

Intuicyjny interfejs EyeFace oferuje zawsze dostępny interfejs użytkownika z przydatnymi funkcjami, takimi jak: klawiatura ekranowa, przeglądarka internetowa oraz ikony stanu myszy i oczu w czasie rzeczywistym. Wszystkie ustawienia, takie jak: prędkość kursora oraz kliknięcia myszą, można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika i zapisać w osobnym profilu, co daje radość z używania programu dostosowanego do indywidualnych preferencji użytkownika.

Zaprojektowany dla osób niepełnosprawnych

Program EyeFace koncentruje się na umożliwieniu osobom niepełnosprawnym korzystania z komputera. Kluczową ideą tego programu jest otwarcie okna na świat. Pisanie wiadomości e-mail, czatowanie, surfowanie w Internecie, programowanie i wiele innych rzeczy – wszystko, to można zrobić przy pomocy EyeFace.

https://youtu.be/Y5-jBdt2KUE

 

 


Meble prozdrowotne Health to Office -h20
Podmiot odpowiedzialny: TOBO DATCZUK Sp. j. 

Health to Office (h2O) to jedyne meble na rynku wykonane z materiałów o zminimalizowanej emisji formaldehydu, spełniających rygorystyczne wymogi standardu japońskiego F****. Są to meble o podwyższonym komforcie pracy, umożliwiające stworzenie uniwersalnej przestrzeni, zarówno dla osób pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom meble te mogą przyczynić się do aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Meble h2O mają być działaniem profilaktycznym, wobec problemów zdrowotnych, związanych z nieprawidłową  pozycją pracy przy biurku oraz ograniczają szkodliwe związki występujące w przestrzeni biurowej.

Health to Office wykonane są z płyty wiórowej z certyfikatem Blue Angel o zminimalizowanej emisji formaldehydu, w standardzie japońskim F****, czyli na poziomie drewna naturalnego. Dodatkowo w ściankach działowych, przegrodach biurkowych, tapicerowanych siedziskach pomocników zastosowano tkaniny składające się w 100% z wełny naturalnej, która dzięki zawartości keratyny posiada zdolność absorpcyjną formaldehydu oraz drażniących zapachów z otoczenia. Wełniane przegrody zostały zaprojektowane i wykonane w ten sposób by były łatwe do demontażu, co ułatwia czyszczenie tych elementów. Blaty biurek oraz uchwyty szaf i pomocników wykonane zostały z antybakteryjnej płyty kompaktowej, o certyfikowanej powłoce  Sanitized® Silver wykorzystującej jony srebra. Rozwiązanie to ma w pozytywny sposób wpłynąć na zdrowie, zminimalizować osadzanie się na nich bakterii, glonów i grzybów oraz zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób wśród pracowników.

System h2O bazuje na biurkach na regulowanych stelażach elektrycznych, połączonych ze specjalną aplikacją komputerową.
•    Aplikacja pozwala na regulację wysokości biurka za pomocą komputera, pokazuje wartość aktualnej wysokości blatu
•    Aplikacja h2O na podstawie wzrostu i płci użytkownika oraz tablic antropometrycznych, sugeruje odpowiednią wysokość blatu do pracy w pozycji siedzącej i stojącej,  a dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich w pozycji siedzącej. Dane te przechowywane są w profilu użytkownika, które można w każdej chwili edytować.
•    Użytkownik może ustawić swój indywidualny planer pracy, ustalić, ile minut w ciągu godziny chce pracować w pozycji siedzącej i stojącej. Aplikacja przed określonym przez użytkownika czasem przypomina o zmianie pozycji. Po każdej przepracowanej godzinie aplikacja informuje o 5 minutowej przerwie (opcja), podczas której użytkownik może wykonywać ćwiczenia rozluźniające wyświetlane przez aplikację w formie prostych grafik.
•    Aplikację można połączyć z dedykowaną lampką biurkową, która została wyposażona w specjalny czujnik, sczytujący poziom oświetlenia. Aplikacja łącząc się z czujnikiem umieszczonym w blacie, wysyła informację do lampki, która dostosowuje swoją jasność do zmieniających się warunków świetlnych otoczenia. Lampka posiada trzy sposoby regulacji oświetlenia: automatyczny (czujnik), z poziomu komputera lub za pomocą przycisków ukrytych pod blatem.

 


ASIMS
Podmiot odpowiedzialny: Infinity Group sp. z o.o.

Infinity Group – firma z Białegostoku – zrealizowała projekt dla Idwal Marine (UK, Walia), lidera na rynku inspekcji statków dalekomorskich. Działania Infinity obejmowały stworzenie jednego spójnego systemu, dzięki któremu możliwe będzie zarządzenie całym przedsiębiorstwem – począwszy od złożenia zamówienia na inspekcję, otrzymania szczegółowego raportu wraz ze zdjęciami, opisami i ocenami poszczególnych części statku, wystawieniem pełnej dokumentacji z inspekcji oraz możliwości automatyzacji kolejnych (cyklicznych) inspekcji. Dzięki tej platformie Idwal Marine może dogłębnie analizować swoje procesy biznesowe, co w konsekwencji pozwala na monitorowanie i raportowanie KPI firmy. Projekt ASIMS jest stworzonym przez Infinity unikalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie zaawansowaną platformę sprzedażową, portal klienta oraz system do zautomatyzowanego zarządzania całym przedsiębiorstwem w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne dostępne na rynku.


Anima – inteligentny system powiadomień
Podmiot odpowiedzialny: Anima Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Białostockiej

Animę wymyślili studenci Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej: Mateusz Bajko, Mateusz Markiewicz, Michał Jaszczuk. Najpierw był to projekt, z którym studenci z sukcesem wystartowali w konkursach technologicznych. Obecnie Anima stała się pomysłem na rozwijanie własnego biznesu. To kolejny, po robocie edukacyjnym Photon, przykład na to, że innowacyjny pomysł realizowany przez studentów ma szansę na komercjalizację.

Anima jest inteligentnym systemem powiadomień. Miałeś coś zrobić po powrocie do domu, ale… zapomniałeś? Anima rozwiąże problem. Wynalazek studentów PB nie tylko skutecznie przypomina o zadaniach do wykonania, ale też zachwyca wyglądem. System składa się z aplikacji na smartfony oraz urządzenia elektronicznego. Pomysłodawcy mają już jego prototyp. Sympatyczny lisek już niebawem może pojawić się w naszych domach i zadbać o to, żebyśmy już nigdy nie zawiedli swoich znajomych czy domowników tym, że zapomnieliśmy o ich prośbach.

Jak rozpocząć współpracę z Animą? Wystarczy zainstalować aplikację w telefonie i zbliżyć się do liska. Anima wykryje smartfon i umożliwi rejestrację urządzenia. Następnie dodać możemy do niej kolejnych użytkowników: znajomych lub domowników. Samo urządzenie umieszczamy w domu lub innym dowolnym miejscu. Zaprogramowany przez nas lisek siedzi i nasłuchuje, czy ktoś nie wchodzi do domu. W momencie, kiedy w jego zasięgu pojawi się zarejestrowany użytkownik z telefonem, urządzenie go rozpozna i prześle mu wiadomość – przypominajkę. Informacja może pojawić się jako notatka od nas samych dla siebie lub jako wiadomość od innych użytkowników. Działanie Animy można porównać do latarni morskiej. Urządzenie wewnątrz posiada mechanizm oparty o Bluetooth Low Energy, które nieustannie nadając krótkie sygnały potrafi zidentyfikować w jakiej odległości znajduje się telefon użytkownika – czy wyszedł z zasięgu, czy się w nim znajduje. To właśnie na tej zasadzie Anima rozpoznaje osoby zarejestrowane do systemu.

Anima przyda się każdemu, kto chce przekazać wiadomość swoim znajomym czy domownikom. Urządzenie przypomni nam o sprawach, które powinniśmy załatwić, a także o czynnościach, które powinniśmy zrobić wychodząc z domu albo do niego wracając. Dzięki przyjaznej formie Anima jest czymś więcej niż tylko urządzeniem Smart Home. Staje się domowym pomocnikiem, przyjacielem każdej rodziny.

Pomysł studentów Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej doceniono w konkursach Microsoft Imagine Cup 2017 (drugie miejsce w finałach krajowych, w kategorii Innowacje oraz nagroda specjalna od firmy Billenium), ABB IT Challenge 2017 oraz w Technotalentach 2017 (zwycięzcy kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej oraz kategorii Biznes). Anima, jako młoda firma, została wyróżniona w prestiżowym konkursie TOP Start-up Polski Wschodniej. Studenci odebrali tę nagrodę 29 września 2017 roku, jednocześnie mieli okazję zaprezentować swój projekt przed publicznością IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Zespół jest zdeterminowany, by dalej rozwijać swój projekt i jak najszybciej wprowadzić go na rynek. Pomoże im w tym spółka celowa Politechniki Białostockiej – Instytut Innowacji i Technologii PB. Twórcy Animy zawarli z Instytutem umowę na sfinansowanie ważnego etapu w drodze do komercjalizacji ich pomysłu. Otrzymali 100 tys. złotych wsparcia z rządowego programu Inkubator Innowacyjności+ na dokończenie prototypu Animy i przygotowania do wprowadzenia jej na rynek.

Anima ma spore szanse na to, żeby trafić do produkcji masowej i na sklepowe półki. Jej twórcy to ambitni młodzi Podlasianie, którzy udowadniają, że chcieć to móc.


Innowacyjne produkty cyfrowe tworzone w metodyce Scrum pośród żeremi bobrów
Podmiot odpowiedzialny: Code & Pepper Sp. z o.o.

Na początku 2017 roku znaleźliśmy się w martwym punkcie. Suwalszczyzna jest piękna, ale co zrobić, żeby w sąsiedztwie żeremi bobrów zacząć tworzyć produkty cyfrowe na światowym poziomie? Ta kategorie nosi nazwę „ODKRYCIE”. Nasza trójka – Łukasz, Adam i Adi, w zeszłym roku owego odkrycia dokonała – znaleźliśmy w sobie siłę i wiarę, by stworzyć autorską metodykę prowadzenia innowacyjnych projektów cyfrowych, przekonać do niej klientów z całego świata i najlepszych polskich programistów do dołączenia do naszego zespołu.
Jak to zrobiliśmy?
Pierwszym krokiem do olbrzymiej zmiany procesu było wysłanie wszystkich pracowników na kurs na jednym z najbardziej prestiżowych kanadyjskich uniwersytetów University of Alberta. Dzięki wiedzy ze szkolenia „Software Processes and Agile Practices” uporządkowaliśmy nasze biznesowe podejście i pozbyliśmy się małomiasteczkowych kompleksów. Po drugie postawiliśmy na najlepszych ludzi, którym zapewniliśmy dostęp do szkoleń i konferencji. Dodatkowo wprowadziliśmy system premiowy, którego zadaniem jest podział części zysków w naszej spółce pomiędzy najbardziej zaangażowanych pracowników. Następnie wykonaliśmy gigantyczną pracę z zakresu kontentu, PR-u i marketingu (https://www.facebook.com/codeandpepper/videos/1969614213327407/), opracowując zautomatyzowany system pozyskiwania leadów sprzedażowych. Całość uzupełniliśmy materiałami wideo, grafikami i prawdziwymi historiami nas – programistów, freaków, outsiderów, którzy uciekając od zgiełku dużych miast, postanowili zrobić coś dobrego, coś innego, coś, co ma szansę stać się wizytówką całego Województwa Podlaskiego.
Na czym polega wyjątkowość naszej autorskiej metodyki?
Opiera się ona na 3 filarach:
1) Koncentracja na odpowiednim procesie definiowania wymagań i projektowania aplikacji. Proces ten musi być dobrze dopasowany do klienta, jego kompetencji, posiadanych zasobów oraz rodzaju tworzonego rozwiązania.
2) Maksymalna transparentność wszystkich procesów produkcji oprogramowania, gdzie klient ma dostęp online do wszystkich informacji o postępach prac oraz wszystkich wyników prac (co możliwe jest dzięki stosowaniu narzędzi automatyzujących dostarczanie aplikacji do klienta)
3) Tworzenie warunków do otwartej i efektywnej komunikacji w zespołach projektowych za pomocą narzędzi i metod stanowiących światowe standardy w tej dziedzinie
Jak nasze nowe podejście przyjął rynek?
Udało nam się. W ciągu ostatniego roku, staliśmy się najbardziej rozpoznawalną suwalską firmą software’ową. Przekonaliśmy niezwykłe międzynarodowe brandy do powierzenia nam rozwoju swoich produktów cyfrowych (jeden z największych szwajcarskich ubezpieczycieli Helvetia, amerykański producent słynnych zup Campbell’s, fundacja największego polskiego ubezpieczyciela PZU, najbardziej znany na świcie producent odzieży do pływania Speedo). Wszystko w Suwałkach. Bliżej stąd do żeremi, niż do technologicznego myślenia. A jednak udało się. Wszystko dzięki naszemu uporowi i ciężkiej pracy.


Regał InexLed
Podmiot odpowiedzialny: iMedia Joanna Sawicka

Regał InexLed to jeden z najnowszych produktów zaprojektowanych przez firmę iMedia. Połączenie funkcji użytkowych z reklamowymi, sprawia że Regał InexLed znajdzie zastosowanie w praktycznie każdej przestrzeni ekspozycyjnej, niezależnie od branży.

Trzy półki o szerokości 78cm i z możliwością dobrania optymalnej wysokości zapewniają wystarczająco dużo miejsca by zaprezentować towary różnego rodzaju i wielkości.

Dzięki opcji doposażenia Regału w zamykane na zamek gabloty ze szkła hartowanego, ekspozycja towarów o wysokiej wartości: biżuteria, zegarki i inne produkty ekskluzywne, jak również promocja towarów wymagających dodatkowych zabezpieczeń, takich jak na przykład broń, staje się efektowna a przy tym bezpieczna.

Ekran główny oraz panele LED wmontowane we front każdej z półek, nie pozwolą przejść odbiorcy obojętnie obok ekspozycji. Ruchoma reklama o wiele skuteczniej przyciąga uwagę niż statyczny obraz. Wykorzystanie najwyższej jakości komponentów umożliwia wyświetlanie różnego rodzaju prezentacji, od prostych animacji po profesjonalne filmy reklamowe. Wbudowany w Regał układ zarządzania wyświetlanym kontentem, pozwala w bardzo łatwy sposób moderować wyświetlane treści, dzięki czemu dostosowanie przekazu do aktualnych potrzeb staje się szybkie i bezproblemowe. 


Pierwsza w historii detekcja fal grawitacyjnych przez zespoły LIGO Scientific Collaboration i Vigro Collaboration 
Podmiot odpowiedzialny: prof. dr hab. Piotr Jaranowski – dziekan Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku 

W odkryciu fal grawitacyjnych, nagrodzonym w 2017 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki, brał udział fizyk z Uniwersytetu w Białymstoku – prof. Piotr Jaranowski, obecnie dziekan Wydziału Fizyki UwB. Badania prowadzone były w ogromnym międzynarodowym konsorcjum złożonym
z dwóch zespołów: LIGO Scientific Collaboration i Virgo Collaboration. W skład zespołu Virgo Collaboration wchodzi kilkunastoosobowa grupa polskich naukowców. Jednym z nich jest prof. Jaranowski z UwB.

Zarejestrowanie we wrześniu 2015 roku przez detektory w USA fal grawitacyjnych wywołanych przez zderzenie czarnych dziur otwiera nowe okno na Wszechświat. Pierwszy raz w historii zaobserwowano zmarszczki czasoprzestrzeni, którymi są fale grawitacyjne, docierające do Ziemi z kataklizmu mającego miejsce w dalekim kosmosie. Fale grawitacyjne niosą informacje o swoim pochodzeniu i o naturze grawitacji, których nie da się uzyskać w inny sposób. Ich odkrycie potwierdziło jedną z najważniejszych konsekwencji ogólnej teorii względności Einsteina stworzonej w roku 1915. W połowie sierpnia 2017 roku zarejestrowano sygnał nowego typu: zderzenie dwóch gwiazd neutronowych. Detekcja ta dostarczyła ogromnej ilości unikatowych informacji. Między innymi jest pierwszym potwierdzeniem tego, że tzw. błyski gamma są wytwarzane podczas zderzeń gwiazd neutronowych. Odkrycie to otwiera zupełnie nowy sposób badania kosmosu, który może zmienić nasze rozumienie podstawowych praw fizyki, i dlatego być może zasłuży, w dalszej perspektywie, na kolejną nagrodę Nobla. Pierwsze rejestracje fal grawitacyjnych stanowią początek długiej drogi, która nie wiadomo jeszcze dokąd nas doprowadzi. Przez obserwacje fal grawitacyjnych być może będzie można też się cofnąć do samego początku świata, do pierwszych ułamków sekundy po Wielkim Wybuchu.

Istotny wkład w doprowadzeniu do pierwszej bezpośredniej obserwacji fali grawitacyjnej z układu podwójnego czarnych dziur wniosło 15 polskich naukowców pracujących w grupie POLGRAW, która jest członkiem projektu Virgo. Dziewięciu z nich znalazło się wśród autorów publikacji ogłaszającej odkrycie fal grawitacyjnych, wśród nich także prof. Jaranowski. Rola białostockiego naukowca polegała w szczególności na stworzeniu (we współpracy z prof. Andrzejem Królakiem z Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie) podstaw algorytmów i metod analizy danych służących do wykrycia fal grawitacyjnych pochodzących z układów podwójnych złożonych z gwiazd neutronowych i czarnych dziur oraz do estymacji parametrów tych fal. Prof. Jaranowski przyczynił się też do precyzyjnego modelowania sygnału fali grawitacyjnej z układu podwójnego. Zostało to zauważone przez Noblowski Komitet Fizyki (The Nobel Committee for Physics), który w dokumencie Scientific Background on the Nobel Prize In Physics 2017: The Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory and the First Direct Observation of Gravitational Waves opublikowanym w związku z Nagrodą Nobla z fizyki, zacytował jedną z prac P. Jaranowskiego i jego współpracowników z Francji i Niemiec, T. Damoura i G. Schäfera, poświęconą temu zagadnieniu.

Profesor Piotr Jaranowski związany jest z białostocką uczelnią od 1985 roku. Kieruje Zakładem Astronomii i Astrofizyki na Wydziale Fizyki UwB. Jest współautorem ponad 170 artykułów opublikowanych w czasopismach o zasięgu międzynarodowym oraz (wraz z A. Królakiem) monografii „Analysis of Gravitational-Wave Data” wydanej przez Cambridge University Press. Prof. Piotr Jaranowski jest członkiem Międzynarodowej Unii Astronomicznej, Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Polskiego Towarzystwa Relatywistycznego.


Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie
Podmiot odpowiedzialny: Deko-bau Sp. z o.o., Grajewskie Centrum Kultury

Powstałe w 2016 roku Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie jest jedyną w Polsce multimedialną placówką poświęconą mleku i jego przetworom. Trasa zwiedzania wiedzie m.in. przez łąkę, oborę, bar mleczny i laboratorium. Chętni mogą spróbować swych sił w dojeniu krowy, przeprowadzić doświadczenie na wirze mlecznym oraz wziąć udział w licznych grach i quizach. Chwile relaksu znajdą w salce kinowej, będącej elementem ekspozycji. Zwiedzający poznają też historię mleczarstwa oraz odkrywają, jaką rolę pełni mleko w kulturze i sztuce. Co warto podkreślić, Muzeum Mleka jest obiektem przyjaznym dla  rodzin z dziećmi. Znakomicie łączy naukę z rozrywką – każdy element wystawy został zaprojektowany tak, by umożliwiał pozyskanie wiedzy, ale też angażował i zachęcał do interakcji, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najmłodsi mogą też skorzystać z oferty warsztatów edukacyjno-plastycznych, bądź plastyczno-sensorycznych.

Zastosowanie w Muzeum unikalnych rozwiązań multimedialnych zostało docenione przez jury międzynarodowego konkursu „Entertainment Project of the Year 2017” w kategorii AV Awards, gdzie znaleźliśmy się w finałowej ósemce. Nowoczesne rozwiązania technologiczne, wplecione w aranżację sali ekspozycyjnej, umożliwiają obcokrajowcom zwiedzanie Muzeum bez konieczności angażowania tłumacza. Tłumaczenia w aplikacjach multimedialnych działają w trzech językach: angielskim, niemieckim i rosyjskim. Budynek Muzeum wyposażony jest w szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych: specjalny parking, podjazdy, toalety oraz platforma. Salę ekspozycyjną zaaranżowano w sposób umożliwiający swobodne poruszanie się na wózkach inwalidzkich. Działalność Muzeum to nie tylko ekspozycja multimedialna. To o wiele, wiele więcej! Organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi, interesujące wykłady oraz konkursy tematyczne. Najmłodsi na pewno ucieszą się ze spotkania z Krówką Matyldą – maskotką Muzeum, która niestrudzenie zaprasza dzieci do zapoznania się z ekspozycją oraz zachęca do udziału w sobotnich, cyklicznych spotkaniach. Stwarza okazję do wspólnej zabawy oraz rozwoju zainteresowań plastycznych i artystycznych najmłodszych. Na terenie obiektu działa Punkt Informacji Turystycznej, istnieje też możliwość wynajmu sal konferencyjnych.

CTM-MM tworzą ludzie z pasją, kreatywni, zaangażowani w to, co robią. Ich misją jest propagowanie tradycji mleczarstwa  naszego regionu. Aktywizują i integrują mieszkańców Grajewa i okolic do udziału w organizowanych przez Muzeum wydarzeniach kulturalnych.

Zapraszamy do wyruszenia w podróż z kroplą mleka w tle… Zapewniamy, że nikt nie będzie się u nas nudzić!

https://www.youtube.com/watch?v=W7jOPoGjiC4


MO.YA Fashion
Podmiot odpowiedzialny: MO.YA Fashion

MO.YA  fashion to marka założona 5 lat temu przez Barbarę Piekut, która tworzy suknie ślubne i wieczorowe w krótkich seriach lub całkowicie unikatowe. Projektantka znana jest ze swej miłości do mody wysokiej, haute couture, jej suknie często od początku do końca tworzone są ręcznie z dbałością o każdy szczegół.

Sesje zdjęciowe z kolekcjami marki publikowane były w takich pismach i portalach, między innymi, jak: Avanti, Twój Styl, LaMode.info, BE Magazine, Hedonist Magazine, czy elements Magazine wydawany w Nowym Yorku.

Projektantka zdobyła statuetkę „Podlasianka 2016”, jest laureatką konkursu „Bursztynowa Igła 2017” i finalistką „New Look Design Refresh 2016” oraz „Radom Fashion Show”, gdzie w 2014 zdobyła Wyróżnienie i Nagrodę Specjalną, zdobywczynią statuetki kwartalnika „Moda&Styl” za najpiękniejszą kolekcję i wielu innych.

Marka współpracuje z konkursami piękności ubierając reprezentantki Polski na konkursy międzynarodowe, a jej ostatnia kolekcja zainaugurowała międzynarodowe wydarzenie „Wschód kultury. Inny wymiar Mody”, po czym projektantka gościła z nią na autorskim pokazie w Krakowie. W styczniu MO.YA pokazywana była w Berlinie, w lutym w Mediolanie, jako pierwsza podlaska marka.

Jej kreacje możemy spotkać na scenach koncertowych, deskach teatru, na czerwonym dywanie i w popularnych programach telewizyjnych. Suknie marki MO.YA w swojej szafie ma  Monika Zamachowska, Anna Piszczałka, Anna Dec, Agnieszka Kaczorowska, czy Izabela Zwierzyńska. Justyna Steczkowska w sukni podlaskiej projektantki zaśpiewała z legendą światowej sceny operowej, Jose Carrerasem. Piosenkarka nie kryje też, że z Projektantką kojarzy jej się ten rejon Polski, jak i sam Białystok, podkreślając to w wywiadach i podczas koncertów w naszym mieście.


NETTA NIGHT JUMP – ELITE JUMP TOURNAMENT Międzynarodowy Konkurs Skoków Na Nartach Wodnych 
Podmiot odpowiedzialny: AUGUSTOWSKI Klub Sportowy „Sparta” w Augustowie

Pierwszy raz w Polsce  22 lipca 2017 r. odbyły się zawody Netta Night Jump – Elite Jump Tournament. Dotychczasowe Międzynarodowy Konkurs Skoków na Nartach Wodnych Lotto Cup   Zawody w Augustowie awansowały i została im przyznana klasa elite. To świadczy o wysokim poziomie organizacyjnym i zaufaniu International Waterski & Wakeboard Federation ( IWWF ), która wyraziła zgodę na awans. Dzięki tej decyzji  do Polski – Augustowa zawitali najlepsi skoczkowie wodni  na świecie reprezentujący wiele krajów. Elite Jump to elitarne zawody w których startuje pierwsza dziesiątka najlepszych w rankingu skoczków na świecie. Do Augustowa przyjechali  następujący  zawodnicy: Taylor Garcia i Scot Ellis USA,  Luca Spinelli ITA, Kamil Borysewicz i Erwin Zawadzki  PL, Josh Braint Australia,  Jack Critchley GBR, Igor Morozov i Vladimir Ryanzin  RUS, oraz Alexander Isaev  i Stepan Shpak  z BLR.Takich imprez na kuli ziemskiej jest niewiele.  
Na konkurs składają się dwie serie eliminacyjne rozgrywane przy świetle dziennym oraz seria finałowa rozgrywana w nocy przy sztucznym oświetleniu. Najlepsi zawodnicy z całego świata rywalizują o zwycięstwo i nagrody, a jednocześnie biją rekordy. Zasada konkursu jest bardzo prosta i czytelna dla widzów, wygrywa ten zawodnik, który odda najdłuższy skok w serii nocnej. Aby dostać się do serii finałowej zawodnik musi zająć jedno z 4 pierwszych miejsc w pierwszej serii eliminacyjnej lub jedno z 4 pierwszych miejsc drugiej serii, w której nie bierze udziału już zakwalifikowana czwórka z pierwszej serii. W każdej serii zawodnik oddaje 3 skoki.

W przerwie między seriami eliminacyjnymi jest przeprowadzany pokaz jazdy figurowej na nartach wodnych oraz wakeboardzie przez wybitnych zawodników tych konkurencji. Historia konkursu skoków na nartach wodnych w Augustowie sięga lat 60-tych, a jego pomysłodawcą i propagatorem był Zygmunt Kowalik.

Nocne konkursy skoków na nartach wodnych odbywają się w bardzo niewielu miejscach na świecie. Obok Augustowa można je podziwiać w Stanach Zjednoczonych, Anglii oraz Australii. Nie ma takiej drugiej imprezy w Polsce, w związku z czym na rzece Netcie rywalizują najlepsi skoczkowie świata. Zawodnicy oddają skoki na odległość ponad 65 metrów. Rekord skoczni w Augustowie wynosi 67,70 m ustanowiony został przez zawodnika z Niemiec Bojana Schipnera i wyrównany przez  Wladimira Ryanzina z Rosji.

 Najlepszy polski zawodnik Kamil Borysewicz (Sparta Augustów) ustanowił rekord Polski wynikiem 63,60 m. Można porównać, że Augustów latem w skokach na nartach wodnych jest jak Zakopane zimą w skokach na nartach zimowych. Zawody ściągają znamienitych gości, jak chociażby Apoloniusz Tajner czy tez Wojciech Fortuna.Impreza ma patronat Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Organizatorem zawodów jest Augustowski Klub Sportowy Sparta Augustów, który właśnie w 2017 roku obchodził 70 – lecie powstania.  Klub posiada 3 sekcje: piłki nożnej, nart wodnych oraz sekcję kajakową. Nasi zawodnicy zdobywali medale Mistrzostw Świata, Europy czy medal olimpijski. Naszymi  zawodnikami byli lub są m.in. Piotr Markiewicz, Marek Twardowski, Adam Wysocki czy Edyta Dzieniszewska – Kierkla. Sekcja nart wodnych to m.in. Kamil Borysewicz Wicemistrz Świata w skokach na nartach wodnych za motorówką. Klub oprócz MŚ Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurance jest organizatorem tradycyjnego Konkursu Skoków na Nartach Wodnych za motorówką Netta Cup, w którym startują najlepsi skoczkowie Europy i świata.


Warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych
Podmiot odpowiedzialny: Rękociało Paulina Karczewska 

Robienie naturalnych kosmetyków to frajda dla osób w każdym wieku. Jest to praktyczny warsztat, który pozwala zgłębić tajniki produkcji naturalnych kosmetyków z rzeczy powszechnie dostępnych (zarówno ziół rosnących na podlaskich łąkach jak i półproduktów spożywczych).
Warsztaty z produkcji i tworzenia naturalnych kosmetyków to propozycja skierowana do szerokiego grona odbiorców. Ludzie coraz świadomiej dokonują codziennych wyborów, poszukują alternatyw dla chemii, znajdującej się nie tylko w jedzeniu.
Warsztaty z tworzenia naturalnych kosmetyków to pretekst do rozmowy o świadomości konsumenckiej, ochronie środowiska oraz lokalnej szacie roślinnej. W praktyczny sposób uczą, jak minimalizować użycie chemii w życiu codziennym oraz dają narzędzia, by można było to zrobić. To temat, którym interesują się dziewczynki i chłopcy, dzieci i seniorzy – ludzie w każdym wieku, płeć również nie ma znaczenia. Produkty wykonane samodzielnie w trakcie trwania warsztatów (przykładowo: mydło glicerynowe, ochronny krem do rąk, kula kąpielowa, proszek do prania, sól do kąpieli, peeling do ciała, maseczka z glinki, pasta do zębów, balsam do ust) uczestnicy zabierają do domów, dzięki czemu testują swoje kosmetyki a gdy im się kończą – niejednokrotnie rozpoczynają eksperymenty na własną rękę.

Warsztaty mogą mieć różnorodną tematykę, ustalaną indywidualnie do potrzeb klienta (przykładowo są to: zastosowanie ziół w kosmetyce, kosmetyki z kuchni / kosmetyki jadalne, pielęgnacja ciała latem/zimą, sprzątanie domu “bez chemii”). Grono osób, firm i organizacji, zainteresowanych tego typu warsztatami, sukcesywnie powiększa się. Są to domy kultury, biblioteki, szkoły, przedszkola, agroturystyki, firmy prywatne, ale również osoby indywidualne (urodziny kosmetyczne dla dzieci, a nawet wieczory panieńskie).
Firma Rękociało Paulina Karczewska jest firmą jednoosobową (Paulina Karczewska ma obecnie 32 lata), powstałą w Białymstoku w czerwcu 2017 roku dzięki dofinansowaniu w ramach projektu Bissness Point współfinansowanego z Funduszy Europejskich w ramach Programu Regionalnego, a koordynowanego przez Fundację Science Point.
Popyt na produkty usługowe firmy rośnie, co jest dobrą wróżbą dla środowiska i natury na terenie województwa podlaskiego. Zwrot uwagi ludzi na zdrowie i przyrodę rośnie – wybory są dokonywane coraz bardziej świadomie, a trend eko stał się modny, co jest bardzo cennym dla Ziemi objawem.
Jako właścicielka firmy bardzo cieszę się z tego powodu. Natura i jej dziedzictwo mają dla mnie ogromne znacznie – podkreślam to zarówno w trakcie warsztatów, które prowadzę jak i na codzień – ważne są dla mnie również te małe rzeczy: świadome wybory konsumenckie, o których dużo i chętnie mówię podczas prowadzonych przeze mnie warsztatów. Ilość chemii w dzisiejszych czasach jest niebywale duża – do czego zaprowadzi to ludzkość nie wiem, ale mam poczucie, że nie jest to bezpieczny kierunek… W ramach oferty mojej firmy prowadzę warsztaty, których tematyka jest moją ogromną pasją oraz ideą bliską mojemu sercu: dbaniem o zdrowie oraz środowisko naturalne.


 Linia Kosmetyków Wspierająca Podlasie 
Podmiot odpowiedzialny: SVOJE 

SVOJE Serum Konopne z trawą żubrową to połączenie podlaskiego oleju tłoczonego na zimno z nasion konopii siewnej, oraz maceratu z trawy żubrowej, pochodzącej z naszego regionu. Olej konopny często zwany jest “olejem suchym”, jego budowa jest bardzo zbliżona do ludzkiego sebum, przez co olej ten bardzo dobrze wchłania się w skórę. Jest bogaty w witaminy A i E. Olej konopny słynie z działania przeciwstarzeniowego, przeciwalergicznego, gojącego i normalizującego – przez co sprawdza się przy każdym rodzaju cery. Kumaryny zawarte w trawie żubrowej znane są z właściwości nawilżających. Jest to produkt z Linii Kosmetyków Wspierających Podlasie, co oznacza, że każdy surowiec jest wyprodukowany lub zakupiony lokalnie.

Oryginalna identyfikacja marki SVOJE czerpie inspirację z kultury ludowej Polski wschodniej. Logo nawiązuje do słowiańskiego symbolu oznaczającego pieśń miłosną, który często był wykorzystywany przez ludowe hafciarki. Na opakowaniach produktów SVOJE znajduje się popularny w tym regionie haft krzyżykowy.

Jesteśmy młodą, rozwijającą się manufakturą, która zdobywa coraz większe zaufanie klientów, a grono zadowolonych odbiorców w Polsce jak również za granicą wciąż rośnie. Kosmetyki produkujemy z pasją, w małych partiach, a nasze produkty są doceniane przede wszystkim za wysoką jakość i unikatowość. Nie zawierają perfum ani sztucznych barwników, są łagodne dla skóry, co potwierdza szerokie grono odbiorców z alergiami i problemami skórnymi.


Materialize – Electric, 3D Printed, Fabulous
Podmiot odpowiedzialny: „MAD Bicycles”

Materialize jest odpowiedzią na najśmielsze wizje jednośladów, stając w opozycji do wyglądu standardowych rowerów. Koncept pojazdu o wizerunku i ergonomii zaprzeczających konwenansom projektowym powstawał rok (w 2016), a wykonanie pierwszego egzemplarza zajęło dwa miesiące.
Materialize jest dowodem na to, że marzenia można zmaterializować. Zainspirowani dotychczasowymi realizacjami dla Michała Szpaka, Zbigniewa Hołdysa, Dody i Slasha, stworzyliśmy produkt dla sławnych osób o wyjątkowych potrzebach. Targetowany jest do światowej sławy artystów oraz ludzi, którym status uniemożliwia eksponowanie się w otoczeniu rzeczy zwykłych. Materialize znajduje się w sektorze produktów luksusowych, które wykonywane są na indywidualne zamówienie. Aspiruje do miana produktu bezkonkurencyjnego i dzięki temu znajduje się w grupie wyrobów z Podlasia, które tworzą sobie indywidualną niszę.

Połączono w nim obrobione laserem elementy metalowe i karoserię wykonaną w technice druku 3d. Konstrukcja roweru wraz z jego karoserią miały być z założenia niemożliwe do zrealizowania klasycznymi metodami wytwórczymi. Złożoność kształtu, setki roboczogodzin spędzonych na projektowaniu i drukowaniu 3d sprawiły, że jest on jednym z najbardziej skomplikowanych w budowie jednośladów na świecie.

Swój wyjątkowy design Materialize zawdzięcza zastosowaniu techniki druku 3d, która posłużyła do wykonania segmentowej karoserii z ABS. Na jej formę składają się moduły kubików rozciągające się spiralnie wzdłuż roweru. Karoseria skrywa wydajny akumulator i silnik o mocy 1000W, dzięki czemu osiąga prędkość do 50 km/h. Za płynność jazdy odpowiadają szerokie koła i niezawodna przekładnia planetarna. Ponadto rower zapewnia wyprostowaną pozycję jazdy przy nisko położonym środku ciężkości.

Rower elektryczny Materialize w wybranych wersjach kolorystycznych  przedstawiony jest na załączonych obrazach oraz w filmie pod adresem:
https://www.youtube.com/watch?v=s0OVZgH2Ocs


 www.BialostockaKolejMiejska.bo.pl
Podmiot odpowiedzialny: www.FederacjaZielonych.pl, Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku 

Projekt kolei miejskiej i aglomeracyjnej, bez którego Białystok nie będzie metropolią, zgłaszany do budżetu obywatelskiego, rewitalizacji. Może działać od jutra, mamy już tory, pociągi, podczas eksperymentu 22 września 2014 r. skorzystało z niej 1500 osób. Dla mieszkańców okolic osiedli Białostoczek, Nowe Miasto, Kleosin, Zielone Wzgórza, TBS, Bacieczki, Fasty, Leśna Dolina, Starosielce, Zaścianki skróciłoby to czas dojazdu do centrum autobusami z 30-60 do 10-15 minut, pociągi kursowałyby co 15-30 minut. Urząd Miasta Białystok już w 2007 r. zamówił opracowanie, z którego wynika zasadność uruchomienia kolei miejskiej i aglomeracyjnej, a podczas eksperymentu 22 września 2014 r. skorzystało z niej ponad 1500 osób. Białystok nie ma tramwajów, nie stać nas na metro, ale mamy istniejące już tory który powinny być osiami rozwoju miasta i kręgosłupem komunikacyjnym. Białystok nie będzie metropolią bez kolei miejskiej i aglomeracyjnej, ponieważ sieć kolejowa jest niezależna od dróg i korków, jest bezkonkurencyjna czasowo – krótkie czasy przejazdów wobec autobusów i nawet samochodu. Także tramwaje, czy trolejbusy stałyby w tych samych korkach, co samochody, spowalniałyby je te same skrzyżowania. Tylko kolej korzystająca z niezależnych torów gwarantuje przemieszczanie się ze skrajnych punktów w mieście w 10-15 minut, bezkonkurencyjnie dla autobusów, a nawet samochodów.

Sposób budowy i remontów dróg w Białymstoku powoduje nieustanne korki, co więcej, w każdym mieście na świecie rozbudowa dróg zamiast zmniejszenia korków powoduje ich wzrost, wydłużenie czasu dojazdu, większą emisję hałasu i zanieczyszczeń. Przykładowo, po przebudowie ul. Mazowieckiej i Legionowej, czy Zielonogórskiej i Wrocławskiej przejazd tego samego odcinka zajmuje ok. 5 minut dłużej niż przed „modernizacją” ze względu na sygnalizację drogową.