Ambasador Podlaskiej Gospodarki to wyróżnienie, które Zarząd Województwa Podlaskiego przyznaje branżom o szczególnym znaczeniu dla promocji i rozwoju województwa podlaskiego.

Pierwszym laureatem w roku 2015 r. została branża mleczarska, która dowodzi, że siłą Podlaskiego są nie tylko pojedyncze produkty, ale całe gałęzie gospodarki.

 

 

Ambasadorem Podlaskiej Gospodarki w 2016 roku został sektor metalowy wraz z Klastrem Obróbki Metali.
Przemysł metalowy jest jedną z inteligentnych specjalizacji województwa podlaskiego, a regionalne przedsiębiorstwa działające w tej branży charakteryzują się wysoką konkurencyjnością i innowacyjnością. Podlaski Klaster Obróbki Metali jest największym klastrem w regionie pod względem liczby skupionych firm, a jego działalność koncentruje się na wspomaganiu procesu innowacyjności w dziedzinie produkcji i promocji towarów oraz udzielaniu wsparcia w zakresie kształcenia kadr na potrzeby branży obróbki metali.

 

 

Laureatem w roku 2017 została branża szkutnicza / przemysł jachtowy, reprezentowana przez firmy Balt-Yacht, Ślepsk, Kotniz, Mirage Boats. Branża szkutnicza, szerzej znana jako jachtowa, to perła w koronie polskiego przemysłu, a Podlaskie jest jej liderem w Polsce.

 

 

Laureatem w roku 2018 została branża drzewna i meblarska reprezentowana przez Pfleiderer Grajewo sp. z o.o. , Fabrykę Mebli „FORTE” S.A., IKEA Industry Poland sp. z o.o. Oddział w Orli, TOBO DATCZUK sp. j. Wyróżniona branża jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki w regionie. Imponuje liczbą zatrudnionych pracowników oraz konkurencyjnością na światowym rynku.

Laureatem w roku 2019 została branża IT. reprezentowana przez RiftCat sp. z o.o., Photon Entertainment sp. z o.o.,  Elastic Cloud Solutions sp. z o.o., Bartosz Wasiluk Code&Pepper.

Podlaskie to nie tylko Puszcza Białowieska czy Knyszyńska. Coraz częściej mówi się o kolejnej – “Puszczy Krzemowej” – w nawiązaniu do intensywnego rozwoju branży IT na terenie województwa podlaskiego.

Laureatem w roku 2020 została branża medyczna reprezentowana przez: Medical-Łomża sp. z o.o , Laboratorium Centrum Symulacji Medycznych – Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach sp. z o.o. Medgal sp. z o. o, ChM sp. z o.o, Mindhand sp. z o.o, Petrosa Psyllosa, Imago Krzysztof Matuk, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Politechnikę Białostocką.