PKO Białystok Półmaraton – Fundacja Białystok Biega

Strona główna | Kandydaci | PKO Białystok Półmaraton – Fundacja Białystok Biega

PKO BIAŁYSTOK PÓŁMARATON to największa impreza biegowa wschodniej Polski odbywająca się nieprzerwanie od 2013 roku. W dotychczasowych edycjach wydarzenia wzięło udział ponad 30 tys uczestników. 

Wydarzenie doceniane jest przez specjalistów oraz samych biegaczy. Europejska Federacja Lekkoatletyczna wyróżniła PKO Białystok Półmaraton certyfikatem pięciu gwiazdek za najwyższy poziom organizacyjny. Biegacze zaś uznali półmaraton organizowany w stolicy Podlasia za Najlepszy Bieg Masowy w Polsce oraz Najlepszy Półmaraton w Polsce. Bieg zaliczany jest do Korony Półmaratonów Polskich. Korona to 10 najlepszych biegów spośród prawie 200 organizowanych w Polsce na dystansie 21 km. W Koronie znajdują się takie miasta jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Gdynia. Białystok jest jedynym miastem na prawo od Wisły znajdującym się w tym zacnym gronie.

Każdego roku gościmy uczestników z całej Polski oraz 20 innych krajów. O tym, że jest to doskonały produkt promocyjny regionu świadczy fakt, że ponad 60% uczestników stanowią goście spoza województwa podlaskiego. Żadna inna impreza sportowa (nie tylko biegowa) nie przyciąga do Białegostoku tylu tysięcy gości spoza regionu.

Białystok Półmaraton to zawody na najwyższym poziomie sportowym (udział Mistrzów Polski i medalistów Mistrzostw Polski), ale też propagowanie aktywności wśród amatorów. To jest program opracowany na lata, abyśmy mieli zdrowsze społeczeństwo, aktywne i pozytywnie nastawione do życia.

PKO Białystok Półmaraton to wydarzenie skierowane do wszystkich grup wiekowych. Najstarszy uczestnik miał ponad 80!

Koncepcja wydarzenia, poziom organizacyjny i piękny region sprawiają, że osoby z całej Polski tak chętnie biorą udział i wracają do nas zabierając swoich znajomych, którzy nigdy wcześniej w Białymstoku, ani na Podlasiu, nie byli. 

W czasie pandemii Półmaraton odbywał się w formie wirtualnej – jako pierwszy tego typu bieg w Polsce. O sile marki białostockiego półmaratonu może świadczyć frekwencja w biegu wirtualnym. Ponad 5 tys osób zdecydowało się na udział w tej niecodziennej formie wydarzenia.

PKO Białystok Półmaraton wspierany jest od lat przez Urząd Marszałkowski, z czego jesteśmy niezwykle dumni.