Biesiada Miodowa w Kurowie – Narwiański Park Narodowy

Strona główna | Kandydaci | Biesiada Miodowa w Kurowie – Narwiański Park Narodowy

Biesiada Miodowa w Kurowie to dwudniowe wydarzenie organizowane w 2021 roku już po raz XXI przez Narwiański Park Narodowy.

W pięknym klimacie zabytkowego założenia Dworsko Parkowego w Kurowie Podlascy pszczelarze po raz kolejny oferowali najlepsze miody pochodzące z najczystszego obszaru Polski. Odwiedzający mogą zaopatrzyć się również w inne lokalne przysmaki – narwiańskie ogórki i kapustę, wyborne wędliny, sery i pieczywo oraz smaczne wypieki. Tradycyjnie obejrzeć można było wystawy, posłuchać lokalnej muzyki, a przede wszystkim degustować różne rodzaje miodów. Niebywałą atrakcją XXI Biesiady Miodowej była obecność stoisk wszystkich podlaskich Parków Narodowych oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W ten sierpniowy weekend oprócz obcowania z podlaskimi smakami, lokalną muzyka i kulturą można było także poznać piękno przyrodnicze naszego regionu.

Główny organizator wydarzenia to Narwiański Park Narodowy, współorganizatorzy: Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, Urząd Gminy Kobylin Borzymy, Narwiańskie Towarzystwo Ochrony Środowiska. Patronat honorowy: Małgorzata Golińska Główny Konserwator Przyrody, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego. Biesiada Miodowa w Kurowie to przedsięwzięcie plenerowe, przedstawiające Podlaskie jako region o bogatym dorobku kulturowym z bogactwem produktów i usług najwyższej jakości. W trakcie wydarzenia podkreślany jest związek z tradycjami rzemieślniczymi regionu oraz walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Założeniem imprezy jest promocja dorobku artystycznego regionu, ale także regionalnych wyrobów spożywczych i rękodzielniczych czerpiących z tradycji i kultury Podlasia.

Jak wskazuje nazwa wydarzenia, promowane są przede wszystkim najwyższej jakości miody i produkty związane z pszczelarstwem, jako odwiecznym zajęciem okolicznych mieszkańców. Podczas Biesiady ważne miejsce zajmuje edukacja ekologiczna, swoje stanowiska mają wszystkie podlaskie Parki Narodowe oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Podczas dwóch dni wydarzenia na scenie odbywają się występy artystów m.in. zespoły dzieci i młodzieży z okolicznych szkół, ludowe zespoły śpiewające oraz gwiazdy muzyki folk. W programie imprezy znajdują się również atrakcje dla dzieci takie jak konkursy, gry i zabawy. W trakcie wydarzenia odbywają się konkursy na najsmaczniejszy miód i nalewkę.