Technologie UV-C na Politechnice Białostockiej w walce z pandemią Covid-19 – Politechnika Białostocka

Strona główna | Kandydaci | Technologie UV-C na Politechnice Białostockiej w walce z pandemią Covid-19 – Politechnika Białostocka

Na Politechnice Białostockiej powstają prototypy urządzeń opartych na technologii UV-C. To wkład podlaskiej uczelni w walkę z pandemią COVID-19. Dzięki pracy inżynierów z PB do polskich szpitali trafi robot, który w sposób całkowicie zautomatyzowany zdezynfekuje pomieszczenia i powierzchnie oraz zdekontaminuje powietrze. Równolegle powstają innowacyjne rozwiązania dla szpitala MSWiA w Białymstoku.

Promieniowanie UV do walki z patogenami nie jest nowy – zaleca go WHO i GIS. W działaniach naukowców z PB chodzi więc przede wszystkim o rozwijanie lokalnej innowacji technicznej oraz opracowanie technologii, które będą służyć mieszkańcom regionu. Pierwsze koncepcje powstały wiosną 2020 r., w warunkach rosnącego zagrożenia koronawirusem. Dzięki udanej komercjalizacji stały się jednym z największych sukcesów uczelni związanym z transferem badań do przemysłu.

RobUV powstał na bazie myśli technicznej Politechniki Białostockiej. Jego obecny kształt jest wynikiem wspólnych prac rozwojowych pracowników Politechniki oraz kadry technicznej firmy Zurad, należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To najbardziej prestiżowy i największy pod względem wartości proces komercjalizacji bezpośredniej w historii uczelni. Autorami pomysłu są pracownicy Wydziałów Elektrycznego i Mechanicznego: prof. PB Maciej Zajkowski i prof. PB Kazimierz Dzierżek. Rozwiązanie może być stosowane do dezynfekowania sal zabiegowych w szpitalach, czy innych obiektów użyteczności publicznej. Dezynfekcja trwa do 20 minut a robot naświetla powierzchnie w zasięgu 2 m. RobUV zdobył nagrodę Defender dla najbardziej innowacyjnych i perspektywicznych produktów zwiększających bezpieczeństwo państwa na XXVIII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO 2020 w Kielcach.

Naukowcy z PB prowadzą też szereg innych działań. Na potrzeby szpitala MSWiA w Białymstoku opracowują system MedTAB, przy pomocy którego pacjenci samodzielnie zarejestrują się w szpitalu. Rozbudowują robota RobUV; tworzą kolejne, mniejsze urządzenie, samodzielnie sterylizujące powietrze oraz przysposabiają zdalnie sterowanego asystenta medycznego BOBOT 2.0. Uczelnia i szpital zawiązały konsorcjum realizujące projekt pn. „PROTECT MED – opracowanie innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo personelu i pacjentów szpitali zakaźnych i jednoimiennych”. Na ten cel pozyskano ponad 8,5 mln zł od NCBiR.