Mleko UHT Łaciate – Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie; Instalacja gazowa STAG Diesel – AC S.A.; Malow 4 – innowacyjna fabryka mebli metalowych – Malow Sp. z o.o.; CERTYD – lekkie kruszywo spiekane – LSA Sp. z o.o.; XXII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym Szepietowo 2015 – Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Stowarzyszenie Pomocy „Rubież” w Białymstoku to tegoroczni laureaci Nagrody Podlaskiej Marki. Głosami internautów Podlaską Markę Konsumentów zdobył: Robot Photon – Photon Entertainment Sp. z o.o..
W środę 25 maja w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku wręczono te najważniejsze, najbardziej prestiżowe w Podlaskiem nagrody. Podlaska Marka nie bierze się znikąd. Tworzą ją podlascy przedsiębiorcy, naukowcy, pasjonaci, ludzie kultury i wielkiego serca. Województwo podlaskie to to różnorodność pokazana wielobarwnością loga naszego województwa.
– Minęło już 12 lat od kiedy po raz pierwszy postanowiliśmy uhonorować mieszkańców województwa za ich pomysłowość i kreatywność – mówił Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Kolejne edycje odkrywają nowe oblicze województwa. Widać tu odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata, nowe technologie, ale również pielęgnowanie tradycji czy nowe trendy w kulturze. Wasze sukcesy zasługują na właściwy rozgłos, tak abyśmy jako mieszkańcy regionu mogli poczuć się dumnie. I jesteśmy z was dumni.
Jak podkreślił Marszałek regionalnymi unikatami są ludzie, ale i całe branże. Stąd i ta różnorodność tegorocznych nagród. Bo ta nagroda pokazała, że Podlaskie jest silne przede wszystkimi swoimi ludźmi. Nagrodzono firmy o ustalonej renomie, ale i te początkujące; znane już globalne marki, ale i takie które dopiero wyruszają w swoją fascynującą podróż także dzięki przychylności starszych firm, już o ugruntowanej pozycji. Jak bowiem udowadniają twórcy Robota Photona tylko razem jesteśmy silni.
Tegoroczną galę prowadzili Marzena Rogalska, znana z licznych programów TVP (np. Pytanie na Śniadanie) oraz Marcin Tomkiel, znany i lubiany dziennikarz Polskiego Radia Białystok. Tegoroczni prowadzący szczęście w kategorii PRODUKT SPOŻYWCZY przynieśli Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie, producentowi Mleka UHT Łaciate.
– To najbardziej masowy produkt, który w tej chwili ma pond 35 proc. rynku. Jak pomożecie będzie 50 – mówił Witold Karczewski, prezes Podlaskiej Izby Handlowej, który wręczał nagrodę w tej kategorii.
A Edmund Borawski, prezes nagrodzonej spółdzielni przyznał: – Nie byłoby marki Łaciate gdyby nie podlaskie mleko. To zasługa naszych producentów, którzy dużo i dobrze produkują. Tak się zdarzyło, że wyróżnienie to otrzymujemy w Światowym Dniu Mleka. Bardzo dziękuję – podkreślał prezes. – Chciałbym tylko powiedzieć, że w ciągu tych dwudziestu lat tych kartoników mleka wyprodukowaliśmy 4 miliardy.
W kategorii PRODUKT UŻYTKOWY zwyciężyła Instalacja gazowa STAG Diesel – firmy AC S.A.. Nagrodę odebrała Katarzyna Rutkowska, prezes Zarządu: – Z dumą będziemy promować markę na wszystkich rynkach gdzie działamy, a jest ich już ponad 40. I to począwszy od tych najbliższych jak Niemcy, na Peru, Tajlandii skończywszy.
Jak przyznał wręczający nagrodę w kolejnej kategorii – INWESTYCJE – Jan Mikołuszko – to był bardzo trudny wybór. Zwyciężyło jednak nowoczesne podejście do biznesu.
W kategorii INWESTYCJA zwycięski okazał się Malow 4 – innowacyjna fabryka mebli metalowych – Malow Sp. z o.o.
– Myślę, że to dobry wybór Kapituły, bo jesteśmy dobrym ambasadorem Podlasia i Suwalszczyzny – przyznał odbierając nagrodę Roman Kaleta. – 60 procent naszej produkcji sprzedajemy na eksport. Nasze projekty zawdzięczamy ludziom z Podlasia. Projekt i wykonanie to także ludzie z Podlasia.
W kategorii ODKRYCIE najlepszym produktem okazał się CERTYD – lekkie kruszywo spiekane produkowane przez LSA Sp. z o.o.. Prezes spółki Krzysztof Łuczaj zapewnił, że choć jego firma jest ciągle na początku swojej drogi, to już wkrótce stanie się marką globalną. Zrobił już w tym kierunku pierwszy krok – CERTYD został zarejestrowany na całym świecie. – Kiedy 16 lat temu zaczynałem prace nad CERTYDEM nawet nie przypuszczałem, że znajdę się w tym miejscu. Mogę jednak obiecać, że na pewno nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa.
W kategorii WYDARZENIE konkurencję w tyle pozostawiła – XXII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym Szepietowo 2015 organizowany przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
– Kochani – zwrócił się do pracowników dyrektor ODR w Szepietowie Grzegorz Mikołajczyk. – Wspólną pracą, wspólnymi siłami zbudowaliśmy imprezę która zdobyła Markę!
W kategorii Kultura i Społeczeństwo Podlaska Marka przypadła – za Działalność charytatywną – Stowarzyszeniu Pomocy „Rubież”.
– Serdecznie dziękuję Kapitule za docenienie naszej pracy. Chciałbym podziękować tym wszystkim którzy wspierają nas, a przynajmniej nie przeszkadzają. Pomoc niesiemy już od 20 lat. Jesteśmy zainteresowani przede wszystkim woj. podlaskim, ale w swoim statucie mamy pomoc Litwie, Łotwie, Ukrainie, a ostatnio Rosji. Staramy się pamiętać o rodakach tam mieszkających – mówił w swojej mowie prezes Stowarzyszenia Józef Kulikowski.
Głosami internautów zaś Podlaska Marka Konsumentów trafiła w ręce twórców Robot Photon – Photon Entertainment Sp. z o.o.
Dziękujemy wszystkim, którzy oddali na nas głosy. Bardzo doceniamy że ludzie nam wierzą, chcą pomóc. Wspierali nas mieszkańcy i firmy. To naprawdę wspaniałe, że Białystok chce pomagać nie tylko sobie ale i innym – mówili w swojej mowie zwycięzcy.
Poza najlepszymi podlaskimi produktami roku minionego, podczas Gali Podlaskiej Marki, poznaliśmy nazwiskoHonorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego. Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest osobom szczególnie zasłużonym dla regionu, które swoją pracą, twórczością i dokonaniami przyczyniają się do promowania województwa podlaskiego w Polsce i na świecie.
Tym razem do wąskiego grona podlaskich Ambasadorów dołączył Tomek Bagiński – jeden z najbardziej utalentowanych polskich reżyserów, rysownik, animator i producent filmowy. On sam niestety nie mógł osobiście uczestniczyć w rozdaniu nagród. Marszałek Jerzy Leszczyński wręczył mu więc nagrodę kilka dni wcześniej – na planie jego filmu „Nowych legend polskich”.
– Nigdy nie wiem co powiedzieć w takich wypadkach – dziękował Marszałkowi wzruszony artysta. – Mogę jednak obiecać, że będę się starał naszą ziemię białostocką sławić ile się da.
Prace Tomka Bagińskiego były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane przez profesjonalistów, o czym świadczą nominacja do Oskara w 2003 r. oraz Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2009 r. Zachwycają się nimi również dziesiątki milionów widzów na całym świecie. Mimo międzynarodowej kariery reżyser nie zapomina o swoich korzeniach, podkreśla swoje podlaskie pochodzenie i nieustannie przypomina o wyjątkowości województwa podlaskiego.
Podczas Gali Finałowej Podlaskiej Marki po raz drugi przyznany został tytuł Ambasadora Podlaskiej Gospodarki – wyróżnienie Zarządu Województwa i Podlaskiej Rady Przedsiębiorczości, którym honorowane są branże o szczególnym znaczeniu dla regionalnej gospodarki. Jego pierwszym laureatem została w 2015 r. branża mleczarska, drugim w roku bieżącym sektor metalowy wraz z Klastrem Obróbki Metali. Wyróżnienie jest jak najbardziej zasłużone, ponieważ przemysł metalowy jest jedną z inteligentnych specjalizacji województwa podlaskiego, a regionalne przedsiębiorstwa działające w tej branży charakteryzują się wysoką konkurencyjnością i innowacyjnością. Podlaski Klaster Obróbki Metali zrzeszający 55 firm i 16 partnerów strategicznych jest największym klastrem w regionie pod względem liczby skupionych firm, a jego działalność koncentruje się na wspomaganiu procesu innowacyjności w dziedzinie produkcji i promocji towarów oraz udzielaniu wsparcia w zakresie kształcenia kadr na potrzeby branży obróbki metali.
Nagrodę odebrali Sebastian Rynkiewicz i Antoni Stolarski.
– Dziękuję kapitule za tak znakomite wyróżnienie – mówił Antoni Stolarski, prezes firmy SaMASZ, wiodącego producenta maszyn rolniczych. – Branża metalowa, zarówno spółka SaMASZ, jak i cały klaster zatrudniają ponad 4,4 tysiąca osób i ciągle się rozwijamy. SaMASZ już za miesiąc zacznie budowę nowej fabryki na 1200 osób.
– Tę nagrodę powinny odbierać menadżerowie i menadżerki związane z klastrem. Produkty Klastra trafiają już do ponad sto krajów. Za nami stoją nie tylko firmy, ale i Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny, to otoczenie biznesu. Firmy klastra są we wszystkich powiatach i kontynentach – dodał Sebastian Rynkiewicz.
Zwycięzcy otrzymali szklane statuetki zaprojektowane przez profesora Leona Tarasewicza, nagrody finansowe w wysokości 15 000 zł oraz możliwość posługiwania się logotypem województwa w celach promocyjnych.