Adaptacja budynku do pełnienia funkcji Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Białostockiej

Strona główna | Zgłoszenia | Adaptacja budynku do pełnienia funkcji Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Białostockiej

Adaptacja budynku do pełnienia funkcji Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Białostockiej – Gmina Dąbrowa Białostocka

Budynek został całkowicie zmodernizowany i już na pierwszy rzut oka zachwyca nowoczesnym wyglądem. Wykonane zostały roboty budowlane, instalacyjne, przeprowadzono prace wykończeniowe pomieszczeń, zastosowano rozwiązania energooszczędne  zmniejszające koszty eksploatacyjne.  Położono nową elewację, wpisującą się w estetykę całego kompleksu. Nowa siedziba biblioteki jest także miejscem przyjaznym osobom niepełnosprawnym, rodzinom z małymi dziećmi – do budynku  można dostać się bez konieczności pokonywania schodów czy uskoków.

Nową bibliotekę stanowią przestronne, jasne wnętrza które sprzyjają organizacji spotkań autorskich, warsztatów czy wystaw.  W holu naszej palcówki uwagę przyciąga ściana odsłonięta  ze starych pustaków. Pozostawiliśmy ją, by opowiedzieć historię tego miejsca i naszej gminy. Pustaki te są bowiem patentu Nikodema Hryckiewicza, wynalazcy, posła na sejm, działacza społecznego, fundatora budynku dawnej szkoły w Nierośnie.  Z ciekawostek: mamy w czytelni siłownię (jedyną taką w naszym miasteczku), w oddziale dla dzieci ściankę wspinaczkową,  kącik sensoryczny i scenę na konkursy czy przeglądy, piękny taras, oddział dla seniora, wrzutnię książek (dostępną dla użytkowników 24 godziny na dobę), czytaki, specjalny stolik do gry w szachy, ponad 50 gier planszowych dostępnych dla naszych czytelników. Użytkownicy biblioteki mogą teraz w komfortowych warunkach korzystać z Internetu oraz księgozbioru składającego się z ponad 43 tysięcy książek. Dzięki tej inwestycji znacznie wzrosło zainteresowanie czytelnictwem w naszej gminie, co zaowocowało zwiększeniem liczby czytelników o ponad 100 osób (liczba czytelników dane 2022r – 824, liczba czytelników dane  2023 r. – 933osoby). Wracają do nas osoby, które od lat nie korzystały z usług biblioteki, a teraz stają się regularnymi gośćmi i zapraszają nowe osoby, by wspólnie aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez naszą placówkę.

W planach mamy wiele ciekawych inicjatyw, których realizacja nie byłaby możliwa bez tej wspaniałej inwestycji. To miejsce stało się wiatrem w żagle dla nas, ale także mobilizacją do dalszej pracy i budowania jak najlepszego wizerunku biblioteki w lokalnym środowisku.

https://www.dabrowa-bial.pl/strona-3434-centrum_kulturowe_w_dabrowie.html