Audiodeskrypcja na meczach Jagiellonii

Strona główna | Zgłoszenia | Audiodeskrypcja na meczach Jagiellonii

Audiodeskrypcja na meczach Jagiellonii – Jagiellonia Białystok / BKKN - Białostocki Klub Kibiców Niepełnosprawnych

Jagiellonia Białystok od lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami. Klub prowadzi szereg działań, mających na celu ułatwienie osobom z niepełnosprawnościami pełne uczestniczenie w życiu żółto-czerwonej społeczności – m.in. dostosowujemy obiekt, na którym rozgrywamy mecze, aktywizujemy osoby na wózkach przekazując bezpłatne karnety na nasze wydarzenia czy ściśle współpracujemy z naszym Białostockim Klubem Kibiców Niepełnosprawnych. W 2023 roku, oprócz cyklicznych działań, uczestniczyliśmy w wielkiej akcji „Stadiony bez Barier”. Podczas wrześniowego (17.09.2023 r.) meczu domowego z Radomiakiem Radom klubowym hymn, wcześniej odpowiednio opracowany, został wyświetlony w języku migowym na telebimach stadionowych bezpośrednio przed meczem. Dodatkowo przed spotkaniem miało miejsce wyjątkowe wykonanie hymnu klubowego – kilkaset osób, zgromadzonych na trybunach przy Słonecznej, wykonało tę najważniejszą dla każdego Jagiellończyka pieść w formie migowej, co zostało uwiecznione i opublikowane na kanale JagaTV. Podczas wspomnianego meczu z Radomiakiem na murawie pojawiła się również osoba migająca hymn. Ponadto piłkarze wyszli na murawę w asyście dzieci na wózkach inwalidzkich, na trybunach bezpłatnie pojawiło się blisko 100 osób z niepełnosprawnościami w tym ponad 30 osób niewidomych. Osoby niewidome otrzymały dostęp do częstotliwości radiowej przygotowanej przez Klub, na której profesjonalni komentatorzy, przeszkoleni w audiodeskrypcji spotkań dla osób niewidomych, skomentowali wydarzenie.

Po tej niesamowitej akcji klub podjął kroki i znajduje się obecnie w procesie szkoleniowym aby wszystkie spotkania były z audiodeskrypcją. Dodatkowo klub dostosował swoje biuro na ulicy Jurowieckiej dla osób z niepełnosprawnościami i przyjął na trzymiesięczny staż dwie osoby na wózkach inwalidzkich – Kubę i Natalię. Staż dobiega końca i jesteśmy zachwyceni lekcją, którą w ten sposób otrzymaliśmy. Osoby z niepełnosprawnościami odbyły wymarzony staż.

Materiał „Wokół Meczu” Jagiellonia Białystok vs. Radomiak Radom, podczas którego odbyła się akcja „Stadiony bez Barier”: