Białostocki Test Informatyków

Strona główna | Zgłoszenia | Białostocki Test Informatyków

Białostocki Test Informatyków – Wydział Informatyki, Politechnika Białostocka

BTI jest konkursem wiedzy i umiejętności informatycznych. Rozgrywa się w dwóch kategoriach wiekowych: studenckiej i uczniowskiej. W kategorii studenckiej konkurs ma charakter regionalny – uczestnikami są studenci uczelni wyższych województwa podlaskiego. W kategorii uczniowskiej ma charakter ogólnopolski – uczestnikami są uczniowie polskich szkół. Wszyscy uczestnicy rozwiązują zadania podzielone na kategorie tematyczne. Najlepsi otrzymują nagrody finansowe, drobne nagrody rzeczowe oraz propozycję praktyki lub stażu zawodowego.  Ponadto zwycięzca kategorii uczniowskiej otrzymuje indeks WI PB. Konkurs jest organizowany we współpracy z firmami  będącymi liderami rynku branży IT. Wszystkie pytania konkursowe są opracowane przez przedstawicieli tych firm. W dniu Testu na terenie WI PB odbywa się swojego rodzaju festiwal firm, które mają możliwość zaprezentowania się młodym informatykom, opowiedzenia o sobie, swoich projektach i poszukiwanych specjalistach. Wszystko to odbywa się w atmosferze zabawy i licznych konkursów. Prezentacje firm są wydarzeniem otwartym, w którym może uczestniczyć każda zainteresowana osoba. Jest to więc niepowtarzalna okazja by w jednym miejscu spotkać przedstawicieli firm zatrudniających informatyków, poznać te firmy i porozmawiać o możliwościach rozwoju zawodowego w niezobowiązujący sposób.

BTI po raz pierwszy został zorganizowany w 2013 roku decyzją Rady Przedsiębiorców przy WI PB. Od tej pory odbyło się 9 edycji. W tym czasie konkurs współorganizowało 45 firm mających siedziby i oddziały w naszym regionie. W wydarzeniu wzięło udział ok. 5000 osób. W ręce zwycięzców przekazano łącznie 100 000 zł oraz wręczono 5 indeksów WI PB. Informacje o BTI corocznie pojawiają się w lokalnych mediach. Wydarzenie wielokrotnie było relacjonowane przez Obiektyw – TVP Białystok, TV Platon, Radio Białystok, RMF Białystok, Akademicką rozgłośnię Akadera, portale informacyjne: Dzień Dobry Białystok, Wrota Podlasia. Przez ostatnie 10 lat BTI stał się marką znaną i cenioną przez środowisko informatyczne w Białymstoku, a firmy zgodnie twierdzą, że jest jednym z ważniejszych wydarzeń w tej branży.

Wymierne korzyści to: dostarczenie uczniom motywacji do dalszego rozwoju i trafnego wyboru ścieżki edukacyjnej i zawodowej, pomoc studentom w znalezieniu wymarzonej pracy, pomoc firmom w zatrudnieniu uzdolnionych pracowników i konsolidacji środowiska.