Białystok Biega

Strona główna | Zgłoszenia | Białystok Biega

Białystok Biega – Grzegorz Kuczynski

Białystok Biega to najstarsza impreza sportowa Fundacji Białystok Biega. Od tego wydarzenia wszystko się zaczęło w 2011 roku. Od tamtej pory, nieprzerwanie, we wrześniu odbywają się biegi na 5 km, 10 km oraz biegi dla dzieci.

13. edycja wydarzenia, która odbyła się w 2023 roku była szczególna m.in. z powodu ilości dzieci, które wzięły udział w biegu. Ponad 1700 młodych zawodników wystartowało na dystansach do 100 m do 1 km i był to prawdopodobnie największy bieg uliczny w Polsce dla dzieci.

Od samego początku, od 2011 roku przyświecał nam najważniejszy cel: zachęcić mieszkańców Białegostoku i naszego regionu do aktywności. Chcieliśmy, jako Fundacja Białystok Biega, pokazać, że nie tylko w największych miastach Polski, ale również w Białymstoku można zorganizować duży bieg, że potrafimy zachęcić do aktywności setki, a nawet tysiące osób.
To się udało! Od pierwszej edycji na starcie wszystkich edycji Białystok Biega stanęło ponad 25 tys uczestników – dorosłych i dzieci. To ogromny sukces. Zbudowaliśmy markę od zera. Zaczynaliśmy w momencie, kiedy w Białymstoku na nielicznych biegach stawiało się po 50-100 osób. Skok do frekwencji rzędu 3500 zawodników to duży sukces.

W Białystok Biega biegają całe rodziny, całe pokolenia. Najmłodszy zawodnik miał 2 latka, a najstarszy 82 lata. Biegają dzieci, ich rodzice i dziadkowie. Wszyscy biorą udział w jednej imprezie, co niesamowicie łączy, umacnia więzi i pokazuje najlepsze wzorce.

Cały czas chcemy się rozwijać i wiemy, że nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Do Białegostoku na wrześniowe wydarzenie przyjeżdża coraz więcej najlepszych zawodników z kraju. Gościliśmy medalistów Mistrzostw Polski w biegach długich, coraz większy procent stanowią uczestnicy spoza województwa podlaskiego. Zdajemy sobie sprawę, że to praca na lata, której się nie boimy i chcemy się jej podjąć, żeby promować nasz region przez najlepsze imprezy sportowe.