Festiwal Tkactwa Podlaskie Sploty

Strona główna | Zgłoszenia | Festiwal Tkactwa Podlaskie Sploty

Festiwal Tkactwa Podlaskie Sploty – Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku

Festiwal Tkactwa Podlaskie Sploty to przedsięwzięcie, które chroni tradycyjne tkactwo w najbardziej skuteczny obecnie sposób – upowszechniając to dawne rzemiosło. Podlaski Instytut Kultury przekonuje mieszkańców regionu i Polski, że dawne wzory i techniki tkackie są piękne, cenne, warto je poznawać, uczyć się ich i kontynuować stare rzemiosło.  W ten sposób z roku na rok powiększa się grono osób, które potrafią tkać.

Festiwal Tkactwa Podlasie Sploty to warsztaty, pokazy, wystawy, konkursy i publikacje – a wszystko z tradycyjnym tkactwem w roli głównej. Już od czterech lat PIK zaprasza mieszkańców nie tylko Białegostoku i województwa podlaskiego, ale całej Polski  do udziału w wielkim święcie tkactwa. W czerwcu, w centrum Białegostoku staje kilkadziesiąt stoisk tkackich, w których tkaczki z regionu i Polski prezentują swoje dywany, obrusy, narzuty i krajki oraz pokazują jak pracują na krosnach. Każdy może zasiąść przy warsztacie tkackim  i spróbować swoich sił. A jeśli uzna, że chce się uczyć tego dawnego rzemiosła – może wziąć udział w kilkudniowych warsztatach. Do wyboru: tkanina dwuosnowowa, radziuszka, perebory, sejpak, chodniki i krajki.  Festiwalowi towarzyszą wystawy tkanin, pokazy mody inspirowanej tkactwem, konkursy i publikacje.

Jeszcze kilka lat temu w regionie było tylko kilka tkaczek, które obawiały się, że nie będą miały komu przekazać wiedzy i umiejętności. Dzięki działaniom Podlaskiego Instytutu Kultury w ramach Festiwalu Tkactwa Podlaskie Sploty obecnie tradycyjnym tkactwem zajmują się tkaczki w ponad dwudziestu pracowniach. Na warsztaty w ramach Festiwalu Tkactwa zgłasza się każdego roku kilkadziesiąt osób. Wiele z nich zajmuje się później tkactwem zawodowo.

O podlaskich mistrzyniach tkackich jest głośno nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Do podlaskich pracowni tkackich przyjeżdżają na warsztaty chętni z Japonii czy Szwecji. Tradycyjne tkactwo stało się w ostatnich latach znaną marką naszego regionu, a Podlaski Instytut Kultury został ambasadorem tego cennego, pięknego i inspirującego rzemiosła.