Granda Banda – Międzynarodowa Orkiestra Dęta

Strona główna | Zgłoszenia | Granda Banda – Międzynarodowa Orkiestra Dęta

Granda Banda – Międzynarodowa Orkiestra Dęta – Urząd Gminy w Jasionówce

Głównym założeniem projektu było ukazanie współpracy dwóch orkiestr: polskiej (Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Jasionówki) oraz litewskiej, bowiem gościem drugiej edycji wydarzenia była Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Vilkaviskis. Dzięki współczesnym możliwościom technologicznym orkiestry są w stanie wcześniej przygotować wspólny program koncertowy, aby podczas prób na żywo podczas warsztatów w Jasionówce dopracować muzyczny materiał. Dodatkowym walorem wychowawczo-edukacyjnym jest integracja młodzieży pochodzącej z podobnego środowiska muzycznego, ale z innych krajów. Projekt doskonale obrazuje, jak uniwersalnym językiem jest muzyka. Podczas drugiej edycji swoje siły połączyli nie tylko młodzi muzycy, ale także mażoretki z obydwu zespołów.

Druga edycja Grandy Bandy to aż dwa plenerowe koncerty finałowe połączonych polsko-litewskich sił muzycznych, które odbyły się 10 września 2023 r. w Jasionówce oraz na Rynku Kościuszki W Białymstoku. Repertuar zaprezentowany przez ten ogromny skład obejmował przeboje muzyki rozrywkowej – zarówno te międzynarodowe, jak „Get Lucky” czy „It’s my life”, ale także polskie („Sen o Warszawie” oraz „Jest taki samotny dom” z repertuaru Budki Suflera) oraz litewskie („Sūduvos žali sodai”). Dodatkową niespodzianką był udział muzyków rockowych na co dzień związanych z zespołem KREHA; wokalisty Michała Kapelko oraz gitarzysty Macieja Pieńczaka. Wisienką na tym muzycznym torcie był z pewnością występ mażoretek z obu krajów – dziewczęta z zespołu mażoretkowego „Takt” z Jasionówki oraz tancerki z Litwy wzbogacą występ tej siedemdziesięcioosobowej międzynarodowej orkiestry dętej.

To już druga edycja tej wyjątkowej imprezy, pierwsza odbyła się w grudniu 2022 roku, kiedy gościem była orkiestra z Łotwy. Organizatorzy już planują trzecią edycję z udziałem dwóch zagranicznych orkiestr.