Instytut Pileckiego tworzy w Augustowie- Dom Pamięci Obławy Augustowskiej!

Strona główna | Zgłoszenia | Instytut Pileckiego tworzy w Augustowie- Dom Pamięci Obławy Augustowskiej!

Instytut Pileckiego tworzy w Augustowie- Dom Pamięci Obławy Augustowskiej! – Instytut Pileckiego

Augustowski oddział Instytutu Pileckiego prowadzi wielowymiarową działalność kulturalno – edukacyjną wokół Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. Od lipca 2021 roku Instytut Pileckiego jest właścicielem historycznego budynku tzw. “Domu Turka “ – dawnej siedziby i więzienia NKWD i UB. To właśnie w tym miejscu  powstanie “Dom Pamięci Obławy Augustowskiej” – nowoczesna instytucja kultury, która w zgodzie z faktami i w sposób wierny świadectwu Ofiar opowie o największej powojennej zbrodni na Polakach – Obławie Augustowskiej.

Działalność Instytutu w Augustowie to również bieżąca praca edukacyjna wokół historii regionu Augustowa i Suwalszczyzny oraz dokumentowanie pamięci lokalnej społeczności. Augustowski oddział to prężnie rozwijający się organ, który przez krótki czas istnienia stał się już ważnym ośrodkiem kulturalno – edukacyjnym w Augustowie i regionie, a sprawa Obławy stała się już częścią świadomości historycznej Polaków.

Oddział z Augustowa jest autorem wyjątkowego projektu o nazwie LIPCOWI. To wielowymiarowe przedsięwzięcie kulturalne upamiętniające ofiary Obławy Augustowskiej, które w Augustowie i na Suwalszczyźnie określa się mianem „Lipcowych”. Jednym z elementów przedsięwzięcia jest muzyczny projekt LIPCOWI stworzony przy współpracy zespołu ŻURKOWSKI i Instytutu Pileckiego. Projekt składa się z 10 utworów inspirowanych prawdziwymi losami ofiar Obławy. Każdy utwór to autentyczna historia opracowana na bazie relacji i dokumentów archiwalnych. Premiera muzycznego projektu odbyła się 9 lipca 2021 roku z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej. Na jednej scenie muzycznej wspólnie z  zespołem ŻURKOWSKI spotkały się muzyczne gwiazdy młodego pokolenia:  Swiernalis, Robert Cichy, Meek, Oh Why? Ana Andrzejewska, Olena Yanchuk – Rosava. Koncert transmitowany był przez TVP i wielokrotnie emitowany w TVP Kultura. W lipcu 2023 roku Instytut Pileckiego planuje zorganizować kolejny koncert LIPCOWI. Tym razem do grona wokalistów mają dołączyć kolejni znani wykonawcy, bowiem dzięki ich zaangażowaniu temat Obławy Augustowskiej stanie się bardziej popularny w świadomości Polaków. Instytut Pileckiego w Augustowie to miejsce, gdzie niemal codziennie przekazywane są bezcenne artefakty, które wzbogacą zbiory Domu Pamięci Obławy Augustowskiej.

W zbiorach jest już kilka tysięcy eksponatów, które zostały przekazane przez mieszkańców woj. podlaskiego.