IV Fiesta Balonowa „Dolina Narwi” Białystok/Turośń Kościelna 12-14.08.2022

Strona główna | Zgłoszenia | IV Fiesta Balonowa „Dolina Narwi” Białystok/Turośń Kościelna 12-14.08.2022

IV Fiesta Balonowa „Dolina Narwi” Białystok/Turośń Kościelna 12-14.08.2022 – Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy

Białystok to miasto z wieloletnimi tradycjami w baloniarstwie. Celem naszej Fiesty jest przybliżenie mieszkańcom Podlasia piękna i idei sportu balonowego, połączonego z dobrą zabawą , a także przywrócenie naszego regionu do balonowej mapy Polski.

Na zaproszenie Białostockiego Klubu Balonowego, na fiestę przyjeżdżają ekipy balonowe z całej Polski, a nawet świata (Litwa, Nowa Zelandia, Australia), które dzielą się urokami naszego województwa na swoich stronach. W zeszłorocznej fieście wzięło udział aż 18 balonów.

Od trzeciej edycji wydarzenia, starty balonów odbywają się nie tylko w Białymstoku, ale także dzięki gościnności gminy Turośń Kościelna, na malowniczych terenach doliny Narwi. Jak przyznają sami piloci, jak i uczestnicy imprezy, podlaskie piękno nienaruszonej natury, zielonych pól i lasów, w połączeniu z magią kolorowych balonów, to widok zapierający dech w piersiach.

Starty balonów gromadzą każdorazowo kilka tysięcy widzów (zarówno mieszkańców Podlasia, jak i turystów). Publiczność, co ważne nie tylko ta najmłodsza, z ciekawością odkrywa zakamarki wiklinowych gondoli, podziwia gigantycznych rozmiarów czasze balonów, a także pozostaje pod ogromnym wrażeniem buchających płomieni palników ogrzewających wnętrza balonów. W oczekiwaniu na start, każdy może dotknąć lub sfotografować imponujący statek powietrzny, a najodważniejsi mali widzowie nawet odwiedzić wiklinowy kosz.

Impreza cieszy się również dużym zainteresowaniem mediów lokalnych, jak i ogólnopolskich. Najbardziej spektakularnym punktem fiesty są oczywiście jednoczesne starty balonów, jednak po ich obejrzeniu, widzowie mogą spędzić czas na rodzinnych piknikach, z wieloma atrakcjami dla małych i dużych. Lokalne koła gospodyń wiejskich serwują uczestnikom swoje wyśmienite wyroby, a lokalne gwiazdy cieszą ucho przybyłych. Po zmroku, balony, wykorzystując swoje palniki, czarują w pokazach „światło i dźwięk”, podczas których, barwne powłoki podświetlają się w rytmach muzyki.

Co roku organizowane są również zawody modeli balonów na ogrzane powietrze dla dzieci, które samodzielnie lub przy drobnej pomocy rodziców mogą skleić swój własny model balonu, a podczas konkursu wypuścić go w powietrze.

Z każdą kolejna edycją wydarzenie powiększa się, przyciągając coraz więcej załóg balonowych, jak i widzów.