Książka „Lasoterapia z dziećmi”

Strona główna | Zgłoszenia | Książka „Lasoterapia z dziećmi”

Książka „Lasoterapia z dziećmi” – Autorki: Agata Preuss i Dorota Zaniewska

„Lasoterapia z dziećmi” to publikacja kierowana do nauczycieli, rodziców oraz wszystkich tych, którzy czują potrzebę poprawy jakości życia dzieci i młodzieży w Polsce w kontekście edukacji, rozrywki, odpoczynku i czasu wolnego. Autorki przedstawiają problematykę Syndromu Deficytu Natury (Louv R.), który dotyka coraz większą część społeczeństw na całym świecie, a co za tym idzie, odłączenie się człowieka od natury oraz coraz większa ilość chorób cywilizacyjnych czy deficytów rozwojowych.

Agata Preuss i Dorota Zaniewska na bazie własnych doświadczeń opisują w jaki sposób w Polsce stwarzają na co dzień warunki dla dzieci i młodzieży do spędzania czasu wolnego i nauki w naturze.

Książka jest niejako poradnikiem, który zawiera inspiracje do wycieczek indywidualnych i zajęć grupowych, pokazuje jak można wykorzystać czas z dziećmi spędzony w naturze, a także przekonuje, że nie ma ograniczeń wiekowych, rozwojowych, aby spędzać czas w terenie z dziećmi.

Autorki ponadto odwołują się do wyników badań naukowych, które udowadniają, że natura ma zbawienny wpływ na rozwój i zdrowie dziecka. Opisują także początki powstania pierwszego leśnego przedszkola w Polsce – Puszczyk w Białymstoku.

Książka poza przyjemnym w odbiorze tekstem wzbogacona jest zdjęciami, które zostały zrobione podczas spędzania czasu z dziećmi w naturze. Fotografie spod Białostockiego lasu na których bawią się dzieci, są dowodem na to, że działania są autentyczne, a emocje, które wprost emanują ze zdjęć, są uzupełnieniem tekstu książki.

Więź z naturą i codzienne przebywanie w lesie to inwestycja w zdrowie, odporność i kreatywność dzieci oraz przyszłość całej ludzkości. Pielęgnowanie więzi z naturą od narodzin dziecka jest wielką frajdą nie tylko dla dzieci, ale także dla nas dorosłych.