Książka pt.: Lekarka nazistów

Strona główna | Zgłoszenia | Książka pt.: Lekarka nazistów

Książka pt.: Lekarka nazistów – Anna Rybakiewicz

Jest rok 1941. Alicja Sambor – lekarka chirurg – ucieka wraz z córką z Warszawy, gdzie dzień wcześniej jej mąż został rozstrzelany przez Gestapo. W trakcie podróży kobiety są świadkami wypadku, w którym ranny zostaje niemiecki żołnierz. Alicja, kierując się poczuciem obowiązku, ratuje mu życie i tym samym nieodwracalnie krzyżuje swoje drogi z komendantem Franzem Hizelem. W konsekwencji staje się wrogiem okolicznych mieszkańców i ukrywających się w pobliskich lasach partyzantów. Jej jedynym sprzymierzeńcem zostanie polski porucznik o pseudonimie „Zając”. Bohaterka, lecząc walczących po dwóch stronach barykady, będzie starała się udowodnić, że nie jest kolaborantką, a jedynie lekarką wierną złożonej przysiędze.

Akcja powieści osadzona jest w Łomży i w Nowogrodzie. W fabułę powieści wplecione zostały liczne sytuacje, które rzeczywiście miały miejsce na tych terenach w okresie II wojny światowej. Główna bohaterka nie tylko będzie chodziła ówczesnymi uliczkami, ale także odwiedzi miejsca, które pomimo, że już nie istnieją to odegrały istotną rolę w historii naszego regionu. Tytułem przykładu Alicja Sambor będzie leczyła w Szpitalu św. Ducha w Łomży.

„Wojna niszczy wszystko prócz miłości. Poruszająca opowieść o determinacji, odwadze i miłości ponad podziałami.”

Barbara Wysoczańska

„Wstrząsająca sumieniem, boleśnie prawdziwa opowieść o kobiecie, która w myśl wyznawanych wartości, nie wahała się wznieść ponad własne cierpienia oraz uprzedzenia. Przejmująca historia ukazująca jakże ponadczasowy i bezcenny rodzaj bohaterstwa, które przecież niejedno ma imię.”

Zofia Brzezińska, „Rzeczpospolita”

„Historia jeszcze nigdy nie była tak blisko. Na wyciągnięcie ręki. Nie miała tak wielu ludzkich twarzy… Piękna, poruszająca i jakże prawdziwa. Bez podziałów na dobro i zło, pokazująca to co najważniejsze: ludzi, a nie ich maski. Wyjątkowa powieść.”

Justyna Chaber, Ona Czyta