Leśne Przedszkole Puszczyk

Strona główna | Zgłoszenia | Leśne Przedszkole Puszczyk

Leśne Przedszkole Puszczyk – Fundacja trzy czte ry!

Leśne Przedszkole Puszczyk powstało w październiku 2015 roku w Białymstoku. Było to pierwsze całkowicie bezbudynkowe leśne przedszkole w Polsce, które do dzisiaj jest inspiracją dla pedagogów, rodziców oraz ludzi, którzy zakładają leśne przedszkola w naszym kraju.

Puszczyk to przede wszystkim miejsce dla dzieci w wieku 3 – 6 lat, gdzie mogą one budować bliską relację z naturą. Spontaniczny ruch i swobodna zabawa to podstawa w harmonijnym rozwoju dziecka w każdym jego aspekcie.

Dzieci każdego dnia spędzają czas na nauce i zabawie na łonie natury, bez względu na pogodę. Pod czujnym okiem pedagogów, trenerów edukacji outdoorowej oraz terapeutów dzieci mają szansę spędzić szczęśliwe dzieciństwo w poszanowaniu ich indywidualnego rozwoju , a także mogą otrzymać pomoc psychologiczno – pedagogiczną w zależności od potrzeb każdego z nich.

Miejscem, gdzie dzieci spędzają większość czasu jest baza terenowa przedszkola, która umiejscowiona jest na skraju lasu Antoniuk. Infrastrukturę tworzą dwa namioty sferyczne oraz modułowy domek kontenerowy. Są to miejsca, gdzie dzieci odpoczywają, uczą się, a w zimowych miesiącach spożywają posiłki.
Otoczenie, w którym bawią się dzieci tworzą również: błotna kuchnia, kąciki konstrukcyjne, hamaki i huśtawki rozwieszone wśród drzew, a przede wszystkim ogródek warzywno – owocowy, który jest uprawiany i pielęgnowany przez dzieci, kadrę i rodziców przedszkolaków.

Przebywając codziennie w lesie, dzieci doświadczają pozytywnego wpływu natury na ich rozwój, zdrowie oraz budzi się w nich miłość do przyrody, do której naturalnie zaproszona jest cala rodzina przedszkolaka. Dzięki temu wrażliwość ekologiczna trafia do szerszego grona odbiorców, budując postawę i świadomość zrównoważonego rozwoju w społecznościach przedszkoli leśnych.

Leśne Przedszkole Puszczyk to także miejsce odwiedzane przez miłośników edukacji outdoorowej i bliskiej naturze, gdzie mogą czerpać inspiracje i wiedzę od prekursorów leśnej edukacji w Polsce. W Puszczyku organizowane są konferencje, szkolenia nauczycieli, wizyty studyjne, staże i praktyki studenckie, również dla ludzi z innych krajów. Rocznie przedszkole odwiedza średnio 80 – 100 osób.

Leśne Przedszkole Puszczyk to miejsce pełne szacunku i zaufania do możliwości dzieci, otwarte na rodziców i ich potrzeby, a co najważniejsze – miejsce, w którym Natura jest pierwszą Nauczycielką.