Międzynarodowy Festiwal „Metastasio bez granic”

Strona główna | Zgłoszenia | Międzynarodowy Festiwal „Metastasio bez granic”

Międzynarodowy Festiwal „Metastasio bez granic” – Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku

W sierpniu 2023 r. Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku we współpracy z gminą Supraśl i fundacją Jutropera zorganizowała wyjątkowe, pierwsze tego typu w województwie podlaskim wydarzenie – Festiwal „Metastasio bez granic”. Inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu był Michał Znaniecki – ceniony reżyser teatralny i operowy. Inspiracją dla realizatorów Festiwalu stały się tłumaczenia librett słynnego librecisty Metastasia na język polski, które drukowane były w supraskim wydawnictwie ojców bazylianów. Michał Znaniecki zainspirowany tytułami przetłumaczonymi na język polski zbudował bogaty program, który będzie rozwijany w kolejnych latach. Pierwsza edycja poświęcona została mitowi „Kaina i Abla”. Kolejna edycja zaplanowana jest na sierpień 2024 roku.

Wśród wydarzeń festiwalowych znalazły się m.in.: happeningi uliczne, koncert „Kantyków Supraskich” w wykonaniu chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierownictwem prof. Violetty Bieleckiej, premiera plenerowego spektaklu teatralno-operowego „Metastasiana. Loteria Metastastio” z udziałem gwiazd, takich jak: Alicja Węgorzewska czy Ryszard Rembiszewski, spotkanie z wybitnym kompozytorem Pawłem Łukaszewskim. Na finał festiwalu na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, odbył się koncert światowej sławy portugalskiego zespołu Divino Sospiro pod dyrekcją Massimo Mazzeo. Była to polska premiera oratorium „Śmierć Abla” muz. Pedro António Avondano.

Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem i w ciągu kilku dni przyciągnął do Supraśla kilka tysięcy osób. Na drugą edycję planowana jest między innymi premiera spektaklu „Diva bez lustra” z udziałem Małgorzaty Walewskiej oraz prapremiera opery Pawła Łukaszewskiego „Jonasz Król Ludzki”  do libretta Pietro Metastasio.