Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie

Strona główna | Zgłoszenia | Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie – Dariusz Hajdukiewicz - pomysłodawca i dyrektor artystyczny

Zainaugurowany w 2005 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w województwie podlaskim.

Festiwal wpisując się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych miasta i województwa podlaskiego stał się wyróżniającą je wizytówką na mapie artystycznych ośrodków Polski oraz miejscem przyciągającym wspaniałych artystów z Polski i z zagranicy.

Każda edycja Festiwalu odbywa się pod honorowym patronatem Metropolity Białostockiego, Wojewody Podlaskiego, Starosty Powiatu Białostockiego i Burmistrza Wasilkowa.

MFMOiK w Wasilkowie to swoista artystyczna marka, to wyjątkowy muzyczny produkt i doskonała forma promocji Wasilkowa i województwa podlaskiego w Polsce, Europie i na świecie.

Od 2005 roku w ramach 19 edycji Festiwalu odbyły się 84 koncerty z udziałem ponad 250 wybitnych wykonawców m. in. z Polski, Wysp Alandzkich, USA, Japonii, Rosji, Niemiec, Belgii, Litwy, Białorusi, Danii, Czech, Mołdawii, Ukrainy, Austrii, Włoch, Chin.

Na wszystkie koncerty jest wstęp wolny, przez co festiwalowe koncerty są dostępne dla każdego, również dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych oraz wielu przyjezdnych gości z okolicznych miejscowości. Dzięki temu na każdym koncercie jest ponad 200 słuchaczy a często dużo ponad tę liczbę. Ogólnie (wg. danych) koncertów festiwalowych wysłuchało ponad 16 tysięcy osób.

Festiwalowi nadano imię patrona – ks. Wacława Rabczyńskiego, który jest ważną postacią w historii miasta i tej części województwa podlaskiego: budowniczy kościoła NMP Matki Miłosierdzia, w którym obecnie odbywają się festiwalowe koncerty, figur na cmentarzu oraz drogi krzyżowej w okolicach Świętej Wody.

MFMOiK im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie to impreza muzyczna o wysokim poziomie artystycznym dostępna dla wszystkich. Daje zwykłym ludziom możliwość oderwania się, przez te kilka wrześniowych wieczorów od szarej codzienności życia i obcowania z ulotną materią dźwięków ukrytych w muzyce organowej, kameralnej i sakralnej.

Najbliższa edycja jest wyjątkowa, już we wrześniu będziemy uroczyście obchodzili jubileusz 20 – lecia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie. W każdą niedzielę września o godz. 19:00 w Parafii NMP Matki Miłosierdzia, ul. Kościuszki 2 usłyszymy znakomitych wykonawców zaproszonych na jubileuszowe koncerty.