Musical L. Bernsteina „West Side Story”

Strona główna | Zgłoszenia | Musical L. Bernsteina „West Side Story”

Musical L. Bernsteina „West Side Story” – Opera i Filharmonia Podlaska-Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku im. Stanisława Moniuszki

Historia w musicalu „West Side Story” przenosi nas w lata 50-te ubiegłego wieku, opowiadając o dwóch rywalizujących ze sobą gangach. Poznajemy przywódcę portorykańskiego gangu Sharksów, o imieniu Bernardo oraz jego przeciwnika, gang Jetsów, którego szefem jest Riff. Rywalizacja nabiera zupełnie innych kolorów, gdy przyjaciel Riffa, należący do gangu, do którego należą sami biali, o imieniu Tonny, zakochuje się w siostrze Bernarda, pięknej Marii. Ich miłość wkrótce rodzi wielką tragedię.

Musical wszechczasów już od dnia premiery zdobył serca widzów. Historia wielkiej, zakazanej i niespodziewanej dla samych kochanków miłości, która która stanowi główny wątek musicalu „West Side Story”, nikogo nie pozostawia obojętnym. Ta uwspółcześniona wersja „Romeo i Julii” to historia bez happy endu, ale kto z nas nie marzył o tym, żeby chociaż przez chwilę poczuć to, co główni bohaterowie? Im bardziej to pierwsze uczucie będzie czyste i niewinne, tym czytelniejsze staje się tło romansu: roztańczona walka młodocianych gangów o terytorium i wpływy, głęboko zakorzenione uprzedzenia, brutalne i nieudolne próby opanowania narastającego chaosu przez miejscową policję i nieprzejednany brak tolerancji dla wszelkiej miłości oznaczającej zdradę więzów krwi.

Podobnie jak dzieło Szekspira, tak ten – jeden z najważniejszych musicali w historii – nadal pozostaje boleśnie aktualny. Odrzucenie, a nawet napiętnowanie ze względu na tożsamość czy przekonania, to wciąż stały element otaczającego nas świata.

Musical „West Side Story” mimo upływu czasu to nadal zachwycająca uczta wizualna i muzyczna: przejmujące sceny dramatyczne, ogrom wspaniałej choreografii, wybitne songi i niezwykłe bogactwo kompozycji. To wszystko przeniesione na Dużą Scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej, daje wyjątkową możliwość nowego spojrzenia na to niewątpliwe arcydzieło gatunku.