„Pieśń o domu” wystawa w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

Strona główna | Zgłoszenia | „Pieśń o domu” wystawa w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

„Pieśń o domu” wystawa w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach – Muzeum Okręgowe w Suwałkach

19 sierpnia 2022 roku w Muzeum im. Marii Konopnickiej „Pieśń o domu” udostępniono nową wystawę biograficzno-literacką pt. „Pieśń o domu”. Jest to niezwykła ekspozycja muzealna, opowiadająca o życiu i twórczości Marii Konopnickiej, której narracja i zastosowane rozwiązania (plastyczne środki wyrazu, obiekty scenograficzne, urządzenia techniczne, teksty, wybór muzealiów) służą do zbudowania opowieści przez zwiedzającego. Opowieść (fabuła) jest najważniejszym aspektem oddziaływania na widza.

Zasadą narzucającą narrację i poetykę scen oraz strukturę fabuły jest przyjęcie perspektywy widzenia bohaterki wystawy – Marii Konopnickiej. Każda scena to osobne wspomnienie poetki. Obrana konwencja przedstawienia jej biografii jako ciągu wspomnień – wędrówki po zakamarkach jej umysłu, poznawania jej bujnej wyobraźni, błędów i przekłamań w postrzeganiu rzeczywistości, marzeń, ambicji, mozaiki emocji oraz przenikających się przeciwstawnych światopoglądów, zmusza widza do osobistej interpretacji i refleksji.

Wystawa zaskakuje widza połączeniem niezwykłych rozwiązań scenograficznych, instalacji rzeźbiarskich, grafik oraz zastosowaniem nowoczesnych multimediów (m.in. projekcji pepper’s ghost), które składają się na poszczególne sceny i towarzyszą narracji.

Bez wątpienia dzięki wystawie Muzeum im. Marii Konopnickiej stało się jednym z najważniejszych miejsc na muzealnej i turystycznej mapie regionu i Polski.