Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży

Strona główna | Zgłoszenia | Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży – Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży

75 lat pracy, by ocalić od zapomnienia. Dokumentowania historii i tradycji Łomży i regionu. Prezentowania przekroju prac najważniejszych polskich artystów XX i XXI wieku.

Muzeum Północno-Mazowieckie w 2023 roku oficjalnie skończyło 75 lat, choć pierwsze próby założenia muzeum (związane z sukcesem frekwencyjnym Wystawy Sztuk Pięknych) sięgają 1898 roku.

Działalność Muzeum Północno-Mazowieckiego jako samodzielnej instytucji gotowej do przyjmowania zwiedzających, rozpoczęła się 14 marca 1948 r. Tego dnia o godz. 15.00 otwarto drzwi pierwszej siedziby przy Alei Legionów 18. Pierwszą wystawę stałą pod nazwą „Kultura i przyroda Północno-Wschodniego Mazowsza” Muzeum przygotowało w listopadzie. Kierownikiem Muzeum był Adam Chętnik, niestrudzony badacz, etnograf, wieloletni kierownik Stacji Badań Naukowych Dorzecza Środkowej Narwi.

Od początku działalności, łomżyńskie Muzeum koncentrowało się na gromadzeniu eksponatów z zakresu przyrody, historii, etnografii i sztuki ludowej. W 1950 roku została otwarta pierwsza w Polsce wystawa bursztyniarska, prezentująca surowiec, wyroby i narzędzia do obróbki bursztynu.

Przez ponad siedem dekad, Muzeum przeprowadzało się jeszcze kilka razy: do budynku przy ul. Sadowej 4, do Domu Pastora przy ul. Krzywe Koło 1 i do obecnej siedziby przy ul. Dwornej 22c. Kilka razy zmieniało też swoją nazwę: w 1950 roku było to Muzeum w Łomży (pod nadzorem Muzeum Narodowego w Warszawie), od 1975 r. Muzeum Okręgowe, a w 1998 roku na tabliczkach informacyjnych znów pojawiło się Muzeum Północno-Mazowieckie.

Łomżyńskie Muzeum od początku było ściśle związane z Nowogrodem i działającym tam od 1927 roku Muzeum Kurpiowskim. Odbudowywany z wojennych zniszczeń skansen w Nowogrodzie stał się oddziałem Muzeum i funkcjonował pod jego egidą do marca 2022 roku, kiedy został samodzielną instytucją kultury. Podobnie swoją historię zaczęło pisać także Muzeum Przyrody w Drozdowie, które w latach 1984- 1995 stanowiło oddział łomżyńskiego Muzeum. Dziś jedynym oddziałem Muzeum jest Galeria Sztuki Współczesnej, włączona w struktury muzealne w 1992 r.

Przez 75 lat działalności, Muzeum w Łomży przygotowało 768 wystaw, które zobaczyło ponad milion sto pięćdziesiąt tysięcy osób. Gości zapraszamy na wystawy stałe: Bursztyn w dorzeczu Narwi, Kurpiowskie Osóbki, Światło z wdziękiem, Łomża- wędrówka przez wieki oraz wystawy czasowe w siedzibie Muzeum i Galerii Sztuki Współczesnej.