Odlotowe Suwałki Air Show 2023

Strona główna | Zgłoszenia | Odlotowe Suwałki Air Show 2023

Odlotowe Suwałki Air Show 2023 – Miasto Suwałki

Odlotowe Suwałki Air Show to bez wątpienia wydarzenie bez precedensu w rejonie północno-wschodniej Polski w kategorii widowisk lotniczych.

Odlotowe Suwałki Air Show 2023 odbył się na terenie Lotniska w Suwałkach w dniu 24 czerwca 2023 r. Impreza była zakończeniem Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej i Szybowcowej, które były organizowane w dniach 20-24 czerwca 2023 r. w Suwałkach.

Tegoroczne wydarzenie było jednocześnie oficjalnym powitaniem wakacji w Suwałkach i było połączone z koncertami takich gwiazd jak SWIERNALIS oraz SARSA. Główną atrakcją wydarzenia były jednak pokazy lotnicze. Na suwalskim niebie można było zobaczyć grupy: ORLEN GRUPĘ AKROBACYJNĄ ŻELAZNY oraz samoloty, helikoptery i szybowce typu: CH Carbon Cub, EXTRA 300, Bolkow Bo 105, Mig15, PZL M18 Dromader, SWIFT S -1, T6 Harvard. Międzynarodowy charakter pokazów nadał litewski AEROBATIC TEAM ANBO oraz pokaz rekonstrukcji historycznej słowackiego zespołu Retro Sky Team. Całość dopełniły zrzuty skoczków, używających flag i świec dymnych. Pokazy lotnicze były podzielone na dwa bloki: dzienny i nocny. Pokazy nocne były urozmaicone o zapierające dech w piersiach pokazy pirotechniki, co jeszcze podniosło poziom widowiskowości. Odlotowe Suwałki Air Show to w praktyce lotniczy piknik rodzinny. Zorganizowane zostały strefy: Zabaw, Gastronomiczna, Handlu/Instytucji, w których każdy widz, niezależnie od wieku, mógł znaleźć coś dla siebie. Atrakcjami dodatkowymi były loty zapoznawcze śmigłowcem lub samolotem nad Suwałkami oraz Suwalszczyzną.

Organizatorami wydarzenia było Miasto Suwałki, Aeroklub Polski, Aeropartner, Suwalska Szkoła Lotnicza. Współorganizatorami był Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Suwalski Ośrodek Kultury. Partnerem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Formuła wydarzenia to innowacja tak w Suwałkach, jak i w całym województwie Podlaskim, oraz w północno-wschodniej części Polski. Do tej pory w tym regionie naszego kraju nie spotykane było wydarzenie lotnicze na tak dużą skalę. Lotnisko Suwałki jako obiekt wpisany do rejestru lotnisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego wraz z pasem do zawracania, płytą postojową, drogą kołowania oraz infrastrukturą techniczną. W tym roku lotnisko wyposażone zostało w nowoczesną stację tankowania samolotów, co również jest ewenementem w skali całego regionu.

Była to trzecia edycja wydarzenia, drugi raz o skali wydarzenia ponadlokalnego.