Opowieści w monidłach zaklęte – wystawa wielkoformatowa

Strona główna | Zgłoszenia | Opowieści w monidłach zaklęte – wystawa wielkoformatowa

Opowieści w monidłach zaklęte – wystawa wielkoformatowa – Biblioteka - Centrum Kultury w Szczuczynie

Wielkoformatowa wystawa „Opowieści w monidłach zaklęte” została stworzona w ramach młodzieżowego projektu realizowanego w  programie  Bardzo Młoda Kultura, którego Operatorem Regionalnym jest Podlaski Instytut Kultury. Młodzieżowa grupa projektowa działała z ramienia Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie także przy wsparciu zespołu biblioteki.

Na wystawę wielkoformatową składają się zdjęcia 63 oryginalnych monideł użyczonych przez mieszkańców regionu podczas spotkań z młodzieżą. Fotografiom towarzyszą opowieści o osobach widniejących na monidłach przekazane przez członków rodzin.

Użyczone monidła były różnego rodzaju, ślubne, komunijne, portretowe, rodzinne. Najstarsze monidło pochodzi z początku XX wieku, najmłodsze z lat 80. XX wieku.

Młodzieżowy projekt o monidłach to też szereg warsztatów integrujących młodzież i dostarczających im niezbędnej wiedzy do działań projektowych: warsztaty z kreatywności, z historii monideł, fotografii. Młodzież odwiedziłą wiele miejscowości w regionie, poznając mnóstwo ludzi w różnym wieku. Był to też czas wzruszeń i radości.

Wernisaż prac wieńczący projekt cieszył się ogromnym powodzeniem. W bibliotece zaprezentowano wystawę oryginalnych monideł i towarzyszącym im opowieściom oraz wystawę wielkoformatową. Wystawa wielkoformatowa odwiedziłą też już wiele miejscowości w regionie m.in. Łapy, Czerwone, Suwałki, Grajewo.