Patchworkowa torba inspirowana kulturą Podlasia

Strona główna | Zgłoszenia | Patchworkowa torba inspirowana kulturą Podlasia

Patchworkowa torba inspirowana kulturą Podlasia – Polexia

Patchworkowa torba produkowana przez markę Polexia jest przykładem syntezy tradycji i nowoczesności. Łączy w sobie elementy rękodzieła (w tym wypadku nawiązania do tkaniny dwuosnowowej), ekologii, minimalistycznej estetyki oraz pixel art. Każdy z motywów znajdujących się na froncie torby stanowi specyficzny układ kolorów i tekstur, tworząc niepowtarzalne wzornictwo, ale też pozwalając na tworzenie swobodnych kombinacji.

Nie da się ukryć, że ta grupa naszych toreb jest najbardziej wymagająca w tworzeniu. By torba mogła powstać musimy nie tylko wyciąć i zszyć z sobą małe geometryczne skrawki bawełny  – kwadrat do kwadratu – później nacinamy warstwę wewnętrzną patchworku, wypchamy każdy kwadracik osobno i ponownie zaszywamy go ręcznie. Taki front jest łączony z bazą torby, czyli dwiema warstwami grubej, certyfikowanej bawełny – niezwykle solidnego materiału wykorzystywanego przy projektowaniu odzieży roboczej przeznaczonej do wytężonej eksploatacji. Bawełna użyta do produkcji posiada certyfikat OEKO-TEX i spełnia międzynarodową normę PN–EN ISO 13688:2013–12.

Jakościowy wsad, którego używamy to produkcji, został wcześniej poddany procesowi recyklingu.

Zdecydowanie najważniejszy jest wymiar kulturowy całej koncepcji. Nie traktujemy kultury tradycyjnej jako nienaruszanego monolitu. Uważamy, że wzornictwo tradycyjne Podlasia stanowi znakomitą bazę do modyfikacji i remiksowania z innymi wariantami kultury (szczególnie kultura popularną).
W takim rozumieniu torba nie odwraca się od tradycji regionu, ale też nie kopiuje gotowych estetyk. Można wręcz stwierdzić, że jako artefakt, ma pozytywny wpływ na tożsamość społeczną opartą o tradycję regionu.