III edycja – Półmaraton Kurpiowski PŚEJAK – bieg szlakiem schronów bojowych SGO „Narew” w Nowogrodzie

Strona główna | Zgłoszenia | III edycja – Półmaraton Kurpiowski PŚEJAK – bieg szlakiem schronów bojowych SGO „Narew” w Nowogrodzie

III edycja – Półmaraton Kurpiowski PŚEJAK – bieg szlakiem schronów bojowych SGO „Narew” w Nowogrodzie – Stowarzyszenie Przyjaciół Nowogrodu

Trzecia  edycja zawodów, które popularyzują bieganie, jako formę aktywnego wypoczynku wśród lokalnej społeczności, ale jednocześnie  promują miasto i gminę Nowogród, jako miejsca przyjazne turystom oraz walory przyrodnicze Kurpi i tego rejonu Podlasia. Zawody gromadzą  i zachęcają do aktywności sportowej okolicznych mieszkańców, ale również zainteresować przepięknym i bogato kulturowo regionem kurpiowszczyzny wszystkich amatorów sportu i aktywnego wypoczynku. Organizowane są również zorganizować biegi na krótszych dystansach dla dzieci.

Miejscem w którym organizujemy zawody jest Nowogród, miasteczko w woj. podlaskim, które w swojej prawie 600 letniej historii było areną wielu walk i potyczek z wrogimi wojskami  zaczynając od bitew Powstania Styczniowego a kończąc na walkach w trakcie 2 wojny światowej. Nowogrodu nie ominęły żadne wojny i walki obronne w całej historii istnienia. W 1939 roku w pośpiechu na terenie Nowogrodu i okolic powstały schrony bojowe. We wrześniu 1939 r. zaledwie 800 osobowa grupa polskich żołnierzy wspierana ludnością cywilną z miasta i okolicznych wiosek dzielnie odpierała ataki kilku tysięcznej dywizji niemieckiej. W czasie walk miasteczko zostało zniszczone w 90%, za bohaterską postawę mieszkańców Nowogrodu miasto zostało odznaczone Krzyżem Grunwaldu III Klasy.

Nieustannie dążymy do rozwijania naszego projektu, w tym roku rozszerzyliśmy biegi  o kolejne dystanse od krótszych biegów przez  półmaraton po marsz Nordic Walking przygotowany z myślą o aktywizacji osób, które nie startują w biegach długodystansowych.

Trasa Półmaratonu Kurpiowskiego wiedzie  poprzez malowniczą dolinę Narwi, ulice  Nowogrodu i teren przy Skansenie Kurpiowskim i zapewnia niesamowite przeżycia zarówno fizyczne jak i wizualne.