Restauracja Albatros

Strona główna | Zgłoszenia | Restauracja Albatros

Restauracja Albatros – Społem Augustowska Spółdzielnia Spożywców

Trudno na mapie Polski odnaleźć dziś restaurację, której początki sięgają lat ’60. Jednym z nielicznych lokali gastronomicznych, który ma tak długą historię i nieprzerwalnie – tego samego właściciela, jest Restauracja Albatros zlokalizowana przy ul. Mostowej 3 w Augustowie w województwie podlaskim.

Restauracja Albatros została oficjalnie otwarta 22 lipca 1962 r. Przełomowym momentem w historii Restauracji było lato 1965, kiedy to lokal odwiedził Janusz Laskowski i na całą Polskę rozsławił Albatrosa piosenką „Beata”. Organizowane tu piątkowe dancingi zyskały miano kultowych, a wystrój Restauracji na przestrzeni tych 60 lat zmieniał się wielokrotnie. Albatros od lat zachwyca smakiem podniebienia swoich gości, stanowiąc rozpoznawalną w całej Polsce wizytówkę Augustowa i województwa podlaskiego.

Od ponad 60 lat ten sam właściciel Restauracji – Społem Augustowska Spółdzielnia Spożywców zawsze przykładała ogromną wagę do tego, aby serwowane przez Albatros potrawy miały regionalny, tradycyjny charakter i aby przyrządzane były z najwyższej jakości składników.

Od lat nieodłącznym punktem programu zwiedzania Augustowa jest nie tylko wizyta w legendarnej Restauracji Albatros, ale też zdjęcie na ławeczce Beaty z Albatrosa, którą w 2017 r. stworzył utalentowany rzeźbiarz z Zambrowa Michał Selerowski, a jego muzą została – wyłoniona w plebiscycie „Gazety Współczesnej” – Barbara Bujnowska z powiatu monieckiego. W 2020 r. kultowy neon „Albatros”, decyzją podlaskiej konserwator zabytków, został wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego.

Restauracja Albatros bardzo aktywnie włącza się w życie lokalnej społeczności Augustowa wspierając wiele charytatywnych, sportowych, miejskich, społecznych czy kulturalnych przedsięwzięć i wydarzeń, jak np. Noc Poetów pod skrzydłami Albatrosa organizowana przez Fundację Słowo i Obraz, coroczne wsparcie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Pikniku Profilaktyczno-Edukacyjnego Stowarzyszenia Pozytywka czy ubiegłoroczne bezpłatne serwowanie obiadów dla uchodźców z Ukrainy w pierwszych tygodniach ich obecności w Augustowie.

Od wielu lat stale współpracujemy także z augustowskimi szkołami średnimi przyjmując na praktyki każdego roku kilku a nawet kilkunastu uczniów augustowskich szkół średnich, którzy w Restauracji Albatros kształcą się i zdobywają praktyki w zawodzie kucharza, a często potem – tu podejmują stałą pracę.