Sacrum Podlasia – biżuteria ręcznie haftowana z motywami z podlaskich ręczników ludowych

Strona główna | Zgłoszenia | Sacrum Podlasia – biżuteria ręcznie haftowana z motywami z podlaskich ręczników ludowych

Sacrum Podlasia – biżuteria ręcznie haftowana z motywami z podlaskich ręczników ludowych – Zafolkowana

Sacrum Podlasia to kolekcja biżuterii (broszki, naszyjniki, kolczyki) oraz przedmiotów, w które wkomponowane są tradycyjne motywy haftu z regionu Podlasia. Inspiracją wzorniczą są ręczniki ludowe, charakterystyczne dla naszego terenu, które mają swoją bogatą historię. Tworzone były często na wyjątkowe okazje i miały konkretne przeznaczenie. Nie służyły tylko jako ozdoba. Towarzyszyły ślubom i obrzędom weselnym. Istnieją również zwyczaje związane z pogrzebami. Ręcznik otula święte obrazy i ikony – dziś to chyba najbardziej charakterystyczne jego wyobrażenie. Towarzyszył  też krzyżom wotywnym lub cmentarnym. Na ręczniku podawano chleb i sól witając gości. Jego dwa haftowane końce symbolizują drogę życia – od narodzin do  śmierci. Pojawiające się na jasnym płótnie najstarszych ludowych ręczników czerwono-czarne barwy mają nie tylko wartość estetyczną. Wkraczają tu magiczne elementy: dla przykładu największe znaczenie przypisywano czerwieni, która chroniła przed urokami i złymi mocami.

Interpretacja ludowych wzorów z Podlasia polega na „cięciu” motywu i wybieraniu jego fragmentu, by umieszczać go na niewiele mających wspólnego z przeszłością rzeczach.

W dzisiejszych czasach znaczenie „rucznika” znacznie zmalało, coraz mniej osób tworzy go w tradycyjnej formie. By zachować pamięć o wzorach z tej wyjątkowej tkaniny, zostają przez Zafolkowaną wkomponowane w przedmioty codziennego użytku: szatki do chrztu, indywidualne pamiątki czy biżuteria.

Przenoszenie motywów z ręczników ludowych i ich rozkładanie na czynniki pierwsze traktowane jest jako szukanie śladów przeszłości regionu, by móc się z nim utożsamiać. Produkt ma również walory edukacyjne – do każdego kompletu biżuterii dołączana jest nota o tradycjach wykonywania ręczników, ich obrzędowości i znaczeniu dla Podlasia. Indywidualne rzeczy są wykonywane na zamówienie i przy każdym opisywane jest źródło wzoru (miejscowość, w której powstał, twórca tradycyjnego ręcznika, najstarsza data odnalezionego motywu).