Sport i aktywizacja osób z niepełnosprawnościami w województwie podlaskim

Strona główna | Zgłoszenia | Sport i aktywizacja osób z niepełnosprawnościami w województwie podlaskim

Sport i aktywizacja osób z niepełnosprawnościami w województwie podlaskim – Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych "START"

Nasze wszystkie zadania są skierowane do osób z niepełnosprawnościami. W 2022 roku w naszych zajęciach brało udział 264 OzN. Zajęcia pływania dla dzieci, młodzieży i seniorom bez podziału na stopień i rodzaj niepełnosprawności – 162 osoby. Naszym konikiem jest sport paraolimpijski – chluba regionu, w tym Rafał Czuper – zdobywca srebrnego medalu podczas Mistrzostw Świata w 2022 roku. Nasz kolarz Paweł Arciszewski wywalczył

W 2022 roku Stowarzyszenie organizowało obozy usprawniające osoby niepełnosprawne, w których wzięło udział łącznie 392 OzN.

Nasze imprezy sportowe OzN to rozpiętość działań i angażowanie OzN w różnym wieku: hybrydowy turniej strzelectwa, zawody pływackie, wojewódzka spartakiada OzN, turniej koszykówki na wózkach i zawody tenisa stołowego – łącznie 11 dni zawodów i aż 250 osób niepełnosprawnych!

Zgodnie z regulaminem Podlaskiej Marki:

1 Znaczenie dla usuwania barier społecznych – usuwamy bariery społeczne prowadząc działania włączające z zakresu reh. społecznej – współpraca ze szkołami czy uczelniami wyższymi, propagowanie sportu OzN. Prowadzimy Warsztat Terapii Zajęciowej w Ogrodniczkach cały czas podnosząc standard.

2 Przełamujemy stereotypy związane z postrzeganiem OzN – prowadziliśmy ogólnopolską kampanię informacyjną dot. wzmacniania wizerunku OzN (spot wideo ukazywał się w terminie 8-21.03.2021r., na antenach: TVP1, TVP2, TVP3 Regiony, TVP Info, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Historia, TVP ABC). Do tego audycje radiowe promujące aktywność OzN.

3 Aktywizuje zawodowo OzN – w Stowarzyszeniu zatrudnionych jest aż 9 osób niepełnosprawnych (trenerzy). Sport to także rehabilitacja społeczna, nasi zawodnicy po latach w sporcie nie pozostają bierni zawodowo.

4 Angażuje OzN w życie społeczne – to sedno naszej działalności, poprzez sport i udział w obozach usprawniających, nasi członkowie OzN są angażowani w życie społeczne.

5 Tworzą pozytywny wizerunek regionu jako miejsca przyjaznego osobom z niepełnosprawnościami – prowadziliśmy kampanię ogólnopolską na wszystkich kanałach TVP, oraz reportaże radiowe z udziałem naszych sportowców. Dodatkowo – Team Podlaskie czyli inicjatywa Marszałka Województwa, wyróżnionych zostało 22 sportowców, w tym 6 zawodników z naszego klubu (wszystkie OzN).

Sport i rehabilitacja społeczna osób z niepełnosprawnościami – to nasz produkt, w takiej jakości dostępny tylko w Województwie Podlaskim.