Szturm Zamku w Tykocinie

Strona główna | Zgłoszenia | Szturm Zamku w Tykocinie

Szturm Zamku w Tykocinie – Port Kultury Tykocin

11 lutego 2023 r. odbyła się IX. edycji wydarzenia, którym jest „Szturm Zamku w Tykocinie”. Jedyna w kraju zimowa inscenizacja historyczno-batalistyczna odtwarza wydarzenia sprzed trzystu lat, z okresu potopu szwedzkiego. Inicjatywę wydarzenia, zapoczątkowali rekonstruktorzy z Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego, rekrutujący się głównie z Tykocina i okolic. Po raz kolejny historię tą, w wielkim widowisku plenerowym, zaprezentowało blisko stu pięćdziesięciu rekonstruktorów. Była to doskonała lekcja historii z hukiem armat i zapachem prochu. W ruch poszła zabytkowa broń, armaty i szable. Wydarzenie rozpoczęło się od obozu grup rekonstrukcyjnych na Pl. Czarnieckiego w Tykocinie. W samo południe o godz. 12.00 uczestnicy wydarzenia wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej odprawionej w rycie łacińskim. Następnie odbyło się uroczyste otwarcie wydarzenia i przedstawienie grup rekonstruktorów. Kolejnym elementem programu był przemarsz na Zamek, gdzie zwieńczeniem była bitwa, spotkanie z rekonstruktorami oraz wypędzenie Szweda z Zamku.

Szturm Zamku w Tykocinie to wydarzenie, które ukazało widowisko pełne dramatyzmu, emocji i autentycznej atmosfery tamtych czasów. Położony na szlaku królewskim z XVI wieku, zamek w Tykocinie stanowił idealne tło dla tego historycznego spektaklu. Tłumy zaciekawionych widzów z różnych zakątków kraju zgromadziły się, by uczestniczyć w tej niezwykłej podróży w czasie. Warto podkreślić, że każdy szczegół został starannie dopracowany – kostiumy, broń, a nawet elementy architektury zostały odwzorowane z największą dbałością o autentyczność historyczną. Widzowie mieli okazję przeżyć prawdziwe emocje towarzyszące wojennym czasom, obserwując bitwę o zamek, w której uczestniczyli rekonstruktorzy wcielający się w rycerzy, łuczników i żołnierzy różnych formacji. W tym dniu Tykocin odwiedzili miłośnicy historii i epokowych rekonstrukcji z różnych regionów Polski.

Organizatorami wydarzenia byli: Port Kultury Tykocin, Urząd Miejski w Tykocinie, Zamek w Tykocinie oraz Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego.

Celem wydarzenia jest promocja Tykocina i regionu w oparciu o wartości historyczne, walory kulturalne, jak również przyrodnicze. Niewątpliwie Tykocin jest miastem, w którym można bardzo wyraźnie odczuć żywe tchnienie wieków, barwnej tradycji i wspaniałej historii.