Teatr Wolność

Strona główna | Zgłoszenia | Teatr Wolność

Teatr Wolność – Teatr Wolność

Teatr Wolność to miejsce na mapie kulturalnej Białegostoku, które swoją działalność rozpoczęło premierą spektaklu Książę 9.12.2023. Został on zrealizowany w ramach stypendium dla profesjonalnych twórców ufundowanego przez Prezydenta Miasta Białegostoku. Po tym wydarzeniu w mediach ukazał się szereg artykułów pochlebnych nie tylko spektaklowi, ale też samemu miejscu (linki do części artykułów na dole opisu) T. Wolność to inicjatywa białostockiego artysty, wykładowcy akademickiego ze stopniem doktora sztuk i arterapeuty-Karola Smacznego. Miejsce jest autorską i indywidyualną odpowiedzią na głęboką potrzebę tworzenia i aktywnego uczestnictwa w lokalnych i międzynarodowych działaniach kulturalnych. Głównym środkiem wyrazu jest tu język współczesnego i eksperymentalnego teatru lalek, który stanowi rodowód artystyczny nie tylko Smacznego, ale też podwaliny kultury w mieście Białystok. Artysta ma tu przestrzeń na rozwój i realizowanie swojej sztuki, zdobywa doświadczenie niezbędne do bycia skutecznym wykładowcą i prezentuje swój dorobek białostockiej publiczności. Teatr Wolność staje się domem Awangardy, tak bardzo potrzebnym „po tej stronie Wisły”. W swoim dorobku Teatr posiada także spektakl Syn, który na swoim koncie ma Kryształową Pestkę za najlepszy spektakl na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Awangardowej Pestka23. Ostatnio Syn zdobył I Nagrodę na Trifestivalu w niemieckim Zittau, a Marcin Tomkiel za rolę w spektaklu zdobył tytuł Najbardziej Obiecującego Lalkarza Młodego Lalkarza nadany przez Stow. Polunima. Oba spektakle będą w najbliższych miesiącach prezentowane na festiwalach w: Łomży, Szczecinie, Słupsku, Katowicach. Oferta spektakli jest nieustannie rozsyłana do teatrów nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.

Teatr Wolność to nie tylko spektakle, ale też stale rozwijająca się oferta warsztatowa na najwyższym poziomie skierowana do wszystkich grup wiekowych.  Podczas warsztatów amatorzy teatru rozwijają swoje zamiłowanie do sztuki, a najmłodsi z nich otrzymują niezbędną bazę by w przyszłości mogli stać się profesjonalistami.

Linki:

http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/artystyczne-katharsis.html?fbclid=IwAR3eLkXJb6mDcphQYAfj8L-clD1z3b-4NRqHb9VD_XFKg8WQpOy_hLV1KJU

Samotny Książę

Karol Zimnoch / BOJAŹŃ I DRŻENIE