Układ do pomiaru parametrów natężeniowych promieniowania optycznego

Strona główna | Zgłoszenia | Układ do pomiaru parametrów natężeniowych promieniowania optycznego

Układ do pomiaru parametrów natężeniowych promieniowania optycznego – Politechnika Białostocka

Przedmiotem wynalazku jest unikatowe rozwiązanie techniczne, które umożliwia precyzyjny pomiar pozawzrokowych parametrów promieniowania optycznego, a w szczególności pomiar promieniowania nowoczesnych źródeł światła LED, które w swoim składzie widmowym posiada znaczny udział światła niebieskiego. W efekcie będzie można dowiedzieć się, jaka dawka światła, wytwarzanego przez tanie i energooszczędne świetlówki, powszechnie wykorzystywane w biurach i domach, jest dla nas bezpieczna. Emitowane przez nie niebieskie światło ma bowiem wpływ na nasz naturalny biorytm, a co za tym idzie – funkcjonowanie całego organizmu.

Wagę i rewolucyjność ich wynalazku można docenić w kontekście dwóch innych globalnych osiągnięć naukowo-technicznych. Pierwsze z nich to rozpowszechnienie się oświetlenia LED – technologii taniej i energooszczędnej, ale też emitującej wysokoenergetyczny strumień światła niebieskiego, który w nieodpowiednich dawkach stanowi poważne zagrożenie dla naszego organizmu.

Potwierdzenia tej tezy dostarczyli David Julius i Ardem Patapoutian – laureaci Nagrody Nobla z 2021 roku w dziedzinie medycyny i fizjologii. Dzięki ich odkryciu dowiedzieliśmy się o istnieniu światłoczułych komórek zwojowych siatkówki (ipRGCs) ludzkiego oka, uczestniczących w tzw. widzeniu pozawzrokowym. Komórki te są połączone z podwzgórzem, a ich stymulacja bodźcami światła niebieskiego przyczynia się do ograniczania wydzielenia melatoniny, która to pełni kluczową rolę w regulacji cyklu okołodobowego (cyrkadialnego).

Jeśli te fakty połączymy w całość, poznamy genezę prac podjętych przez badaczy Politechniki Białostockiej: zmierzyć parametry oświetlenia wytwarzanego przez lampy LED w naszym otoczeniu, żeby badacze mieli możliwość określenia, jaka ich dawka wpływa na zaburzenie procesów życiowych: aktywności dobowej, koncentracji, snu.

Wynalazek dr hab. inż. Ireny Fryc, prof. PB oraz dr. inż. Piotra Jakubowskiego uzyskał patent RP nr  P.434998.