Unikatowa tkanina dwuosnowowa Bernardy Rość

Strona główna | Zgłoszenia | Unikatowa tkanina dwuosnowowa Bernardy Rość

Unikatowa tkanina dwuosnowowa Bernardy Rość – Bernarda Rość

Prowadzę działalność artystyczną w zakresie tworzenia unikatowej tkaniny dwuosnowowej w oparciu o podlaski folklor i tradycje.

Jestem artystką, projektuję i ręcznie wykonuję wszystkie przedmioty. Pracuję w najbardziej tradycyjnej z tkackich technik, technice dwuosnowowej.
Jestem małą podlaską pracownią, na co dzień tworzę w niej autorskie kolekcje dekoracyjnych dywanów i tkanin a wszystkie etapy produkcji, od projektowania do wykonania, odbywają się u mnie w pracowni. Wszystkie produkty sygnowane są marką „Unikatowa tkanina dwuosnowowa Bernardy Rość” i zostały wykonane ręcznie w podlaskiej pracowni.
Moja autorska pracownia tkacka działa nieprzerwanie od 50 lat i zawsze jest otwarta dla odwiedzających, można podglądać jak pracuję na tradycyjnym zabytkowym drewnianym krośnie, a także zobaczyć i kupić moje prace.
W swojej artystycznej działalności inspiruję się głównie naturą i bogatą przyrodą Podlasia. Tworzę kolekcje tkanin poświęcone folklorowi Woj.Podlaskiego, zabytkom architektury sakralnej i świeckiej, wybitnym postaciom związanych z Regionem, np.: Pałac BranickichMiłosz w KrasnogrudzieTatarzy Nasi Bracia, Wigry, Spacerem po Puszczy Białowieskiej. Moje produkty są artystyczną formą prezentacji dziedzictwa kulturowego oraz są unikatowym przykładem ilustrującym Podlasie, jako mozaikę różnorodności kulturowej.
Unikatowym dziełem mojego życia jest monumentalna dwuosnowowa kurtyna do jednego z najcenniejszych zabytków architektury teatralnej w Europie oraz jednej z najsłynniejszych polskich scen –  do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.  Jest to „Kurtyna Kobiet”, którą współtworzyłam przez rok, by uczcić 130. rocznicę urodzin Teatru.Jest to ogromny dwuosnowowy obraz o powierzchni 100 metrów kwadratowych, jedyny taki w Polsce i na świecie, ręcznie utkana opowieść o krakowskich kobietach. Kurtyna stała się dominantą wśród barokowego anturażu na Dużej Scenie Teatru w Krakowie, pełniąc funkcję użytkową i dekoracyjną. Projekt był dla mnie ogromnym wyzwaniem, ale i okazją do zaprezentowania wyjątkowości i unikatowości podlaskiej tkaniny dwuosnowowej.
Moja tkanina „Pałac Branickich” będzie zdobić barokowe sale architektonicznej perły Podlasia.Stanie się jednym z eksponatów Pałacu.
W Instytucie Sztuki PAN w Pałacyku Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej w W-wie w ramach międzynarodowej promocji książki „TEXTILE TEXTURES…”prezentowałam folklor Podlasia.