Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej

Strona główna | Zgłoszenia | Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej – Urząd Miejski w Dąbrowie Białostockiej

Do niedawna Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej miał swoją siedzibę w wiekowym budynku. Ta całkiem spora drewniana budowla pojawiła się w naszym miasteczku w 1949 rok. Budynek trwale wpisał się w krajobraz architektoniczny naszego miasta, podobnie jak charakterystyczny „aromat” ksylamitu, substancji chemicznej którym budynek został potraktowany, by zabezpieczyć drewniane elementy konstrukcyjne przed grzybami i owadami, zna każdy mieszkaniec naszej gminy.

Na szczęście nadszedł ten radosny czas, dąbrowski samorząd z chęcią i determinacją rozpoczął starania by ten stan rzeczy zmienić. Dzięki zaangażowaniu Burmistrza Artura Gajlewicz, krok po kroku zmierzaliśmy do wyznaczonego celu, jakim było stworzenie pięknego, nowoczesnego, ciepłego i pozbawionego wszystkich niedogodności, z którymi borykaliśmy się od tylu lat centrum książki i działalności artystycznej.

Budynkiem który można byłoby przekształcić w Dom Kultury było Kino Lotos. Natomiast historia kina Lotos sięga drugiej wojny światowej. W latach pięćdziesiątych kino przeszło modernizację i od tamtej pory praktycznie nic się tu nie zmieniło. Budynek był w stanie bardzo złym, trzeba wymienić całość infrastruktury, więc wszystko tak naprawdę od podstaw. Budynek niszczał i nie spełniał swojej funkcji.

Podwaliny ku temu zbudowano realizując zadanie w ramach programu Infrastruktura Kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego polegające na remoncie sali widowiskowo-kinowej oraz zaplecza w kinie „Lotos” wspartego kwotą 140.000 zł. Kolejne klocki inwestycyjnego domina układały się już sprawnie. 6 października 2021 r. podpisano umowę na rewitalizację budynku – docieplenie, wymianę dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji, budowę pomieszczeń i ich dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt inwestycji był niebagatelny – 1.480.000 zł. Dzięki determinacji Burmistrza wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego udało się pozyskać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Fundusz Biebrzański” kwotę 600.000 zł, z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych kolejne pół miliona, a pozostałe niezbędne pieniądze wygospodarowano w budżecie gminy.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury – w nowym budynku, to także nowe możliwości i nowe plany.