Wielonarodowy zespół pieśni i kultury „Czerwona Kalina”

Strona główna | Zgłoszenia | Wielonarodowy zespół pieśni i kultury „Czerwona Kalina”

Wielonarodowy zespół pieśni i kultury „Czerwona Kalina” – Spółdzielnia Socjalna SUKURS w Zaściankach

Wielonarodowy zespół pieśni ludowej i kultury – Czerwona Kalina,  pod dyrekcją Inny Dobrovolskiej występuje od lutego 2023 roku, początkowo w Centrum Aktywności Społecznej w ramach naszego projektu pn. Białystok – dom wielu kultur i narodów, przy wsparciu UNICEF.

Kolektyw powstał jako miejsce integracji uchodźców z Ukrainy, ale z czasem dołączyły do ​​niego także osoby innych narodowości – Polki, Białorusinki i Gruzinka.

Wykonujemy ukraińskie i polskie pieśni ludowe, planujemy także śpiewać białoruskie, gruzińskie i pieśni innych narodów. Staramy się, aby każdy uczestnik mógł śpiewać w swoim ojczystym języku.

Uczestnikami są głównie osoby dorosłe, ale chętnie śpiewają z nami także dzieci.

Wśród uczestników są emeryci, którzy desperacko potrzebują komunikacji z innymi a także wsparcia. Są osoby niepełnosprawne, które na przedwojennej Ukrainie znalazły most łączący je ze spokojnym życiem. To rodzaj terapii dla każdego z nas. W końcu mówią, że piosenka leczy duszę.

Przez prawie rok zajęć zespół wielokrotnie brał udział w kilku wydarzeniach miejskich, takich jak kolędowanie na zaproszenie Czerwonego Krzyża, imprezy z okazji rocznicy wojny na Ukrainie, Dzień Niepodległości Ukrainy, różne festyny i inne imprezy organizowane przez naszą Spółdzielnię Socjalna SUKURS w Zaściankach, Dzień Migranta na zaproszenie Caritas i innych. Chętnie bierzemy udział w wydarzeniach miasta Supraśl na zaproszenie burmistrza.

Najważniejszym wydarzeniem podsumowującym kilkumiesięczne próby był udział w VII Międzynarodowym Konkursie Festiwalowym „Fontanna inspiracji”, który odbył się w Krakowie 3 grudnia 2023 roku. „Czerwona Kalina” zdobył I miejsce.