„Kalejdoskop”

Strona główna | Zgłoszenia | „Kalejdoskop”

„Kalejdoskop” – Podlaskie Stowarzyszenie Tańca

„Kalejdoskop” to międzynarodowy festiwal tańca współczesnego, odbywający się od 2002 roku w Białymstoku. Jego XVI edycja odbędzie się 9-12.05.2019 r., poprzednia 26.-29.04.2018 r. To największa tego typu impreza w północno-wschodniej Polsce, a jednocześnie jeden z najważniejszych festiwali w kraju, prezentujący dorobek polskich twórców tańca. Wydarzenie skupia najwybitniejsze postacie polskiej sceny.

W ciągu 4 dni festiwalu wystawiane są liczne spektakle teatru tańca oraz proponowany szeroki program wydarzeń towarzyszących. Każdego roku wydarzenie zbiera kilkusetosobową publiczność i ta liczba rośnie z każdą kolejną edycją (w 2019 szacujemy, że będzie to 1500 osób). Rośnie również liczba podmiotów zaangażowanych. W tym roku będą to m.in: Białostocki Teatr Lalek, Akademia, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Opera i Filharmonia Podlaska, Studium Wokalno-Aktorskie, Studio Działań Kreatywnych „Danceoffnia”, Uniwersyteckie Centrum Kultury. Taniec współczesny i festiwal w sposób niezwykły konsolidują podlaskie środowiska twórcze.

Wydarzenie nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem mediów. Partnerami medialnymi są niemal wszystkie, największe regionalne media oraz ogólnopolskie portale tematyczne – związane z tańcem, dzięki czemu impreza promuje województwo w całej Polsce. Białystok staje się wiosenną stolicą polskiego tańca współczesnego.

Kluczem do sukcesu wydarzenia jest połączenie: różnorodności, otwartości na widza i znaczenia dla środowiska tanecznego w Polsce. Podczas festiwalu, jak w kalejdoskopie pojawiają się na deskach białostockich scen najciekawsze spektakle, happeningi polskich i zagranicznych artystów. Spotykają się tu przedstawiciele różnych pokoleń, trendów i koncepcji tańca. Na przestrzeni wielu lat w programie pojawiały się interdyscyplinarne projekty tancerzy, choreografów, muzyków, plastyków, kino ruchu, realizacje na styku fotografii i tańca, tańca i mody, coaching projects, warsztaty, panele dyskusyjne, lecture performance i promocje książek.

Charakter festiwalu w ciekawy sposób uzupełnia wizerunek województwa podlaskiego, którego jednym z rozpoznawalnych elementów jest różnorodność kulturowa. Festiwal poprzez swoją różnorodność i zmienność doskonale wpisuje się w tę konwencję. Wzmacnia się też postrzeganie regionu jako miejsca, które „kipi młodą energią” ruchem i kreatywnością, w którym na gruncie tradycji rodzą się nowe, ciekawe zjawiska.