Międzynarodowe Rowerowe Maratony Kresowe MTB

Strona główna | Zgłoszenia | Międzynarodowe Rowerowe Maratony Kresowe MTB

Międzynarodowe Rowerowe Maratony Kresowe MTB – Fundacja Maratony Kresowe

Ideą Rowerowych Maratonów Kresowych jest szerzenie aktywności sportowej wśród wszystkich grup wiekowych i społecznych. W sezonie 2018 w kilkunastu wyścigach wystartowało niemal 7000 zawodników. Podlaski cykl imprez organizowany jest od 2009 roku i należy do największych w Polsce.

Większość imprez odbywa się w Województwie Podlaskim, ale są one także „eksportowane” do sąsiednich województw Polski Wschodniej, a także poza granice Polski na obszar dawnych Kresów na Wileńszczyznę i Grodzieńszczyznę. Wyścig na Litwie, w podwileńskim Niemenczynie jest organizowany wspólnie z polskim samorządem Rejonu Wileńskiego.

Poprowadzone wśród dziewiczej przyrody terenowe trasy Maratonów Kresowych promują takie obszary jak: Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska, Dolina Bugu, Kanał Augustowski, Suwalszczyzna, Wigierski Park Narodowy. Imprezom towarzyszą dwie strefy dla zawodników i kibiców: animacyjna i dietetyczno – zdrowotna. Pierwsza jest adresowana do najmłodszych uczestników, aby mogli spędzić czas twórczo przy dobrej zabawie. Druga propaguje zdrowe formy odżywiania się i profilaktyki. Często wyścigi są łączone z koncertami zespołów folklorystycznych, aby pokazywać miejscowych artystów i twórców. Zawodnikom są serwowane potrawy regionalne takie jak babka ziemniaczana, czy kartacze.

W Maratonach Kresowych biorą udział zarówno zawodnicy trenujący kolarstwo, jak i amatorzy, którzy traktują jazdę na rowerze rekreacyjnie. Najmłodszy uczestnik miał niecałe 3 lata, najstarszy 79! Na wyścigach są odkrywane ogromne talenty sportowe. Piotr Kryński i Szymon Pomian to mistrzowie Polski w kolarstwie i reprezentanci Polski w kategoriach juniorskich. W zawodach biorą regularnie udział zawodnicy z wielu regionów Polski, a także Litwy, Białorusi, Rosji, Łotwy. Maratony Kresowe odbywają się pod hasłem „Pasja – Rywalizacja – Przyjaźń”.