Tegoroczna edycja przedsięwzięcia przypadała w dziesiątą rocznicę jego inauguracji. W rolę prowadzących, przy akompaniamencie Grupy MoCarta, wcielili się aktorzy Wojciech Malajkat i Zbigniew Zamachowski. Gospodarzem Gali Finałowej był Jarosław Dworzański, Marszałek Województwa Podlaskiego.
Podlaską Markę Roku 2013 otrzymali:
Polskie Radio Białystok za konkurs literacko-plastyczny pamięci Simony Kossak,
Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej za projekt Hyperion – Łazik Marsjański,
Monaster na Świętej Górze Grabarce,
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy za Serek Wiejski Naturalny,
Białowieski Park Narodowy.
Laureatem Plebiscytu o Nagrodę Podlaskich Konsumentów został Monaster na Świętej Górze Grabarce.
– Dzisiejsza uroczystość to podwójny strzał w dziesiątkę – dziesiąta edycja, w dziesiątą rocznicę członkostwa Polski w Unii Europejskiej – rozpoczął oficjalną część wieczoru Jarosław Dworzański.
Przypomnijmy, że w tym roku w konkursie Podlaska Marka Roku uczestniczyło 89 produktów, spośród których Grupa Ekspertów Kapituły Konkursu (składająca się ze specjalistów ds. gospodarki, kultury, marketingu, turystyki) przyznała 28 nominacji. Dopiero z tej grupy wyłoniona została piątka zwycięzców.
– W tym roku mamy podwójny powód do świętowania. Uczcimy bowiem dzisiejszych laureatów oraz podsumujemy dekadę konkursu – podkreślał prowadzący Wojciech Malajkat. – Konkursu, który powstał z myślą o promocji wartościowych inicjatyw, wyjątkowych miejsc, innowacyjnych rozwiązań oraz oryginalnych smaków, czyli tego wszystkiego, co najlepsze w Podlaskiem.
W gronie dotychczas nagrodzonych marek znajdują się zarówno produkty dużych przedsiębiorstw, jak i mniejszych producentów, pielęgnujących tradycje dziedzictwa kulturowego regionu. Dzięki unikatowym walorom i jakości swoich produktów przyczyniają się do promocji Podlaskiego w kraju i na świecie. Zdobycie tytułu jest zarazem oznaką prestiżu i rozpoznawalności.
Podobnie jak w latach minionych, duże emocje wywołał wybór Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego. W tym roku postanowiono uhonorować dwie osoby: kajakarza Marka Twardowskiego oraz Prezesa firmy UNIBEP S.A. Jana Mikołuszkę.
– Trzykrotny mistrz świata w kajakarstwie, chorąży polskiej reprezentacji podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, który wyszedł zwycięsko z walki z ciężką chorobą i powrócił, by zdobyć medal na mistrzostwach świata. Wspaniały sportowiec i równie fascynujący człowiek – przedstawiał Ambasadora Jarosław Dworzański, Marszałek Województwa Podlaskiego.
Marek Twardowski, jak na wybitnego sportowca przystało jest pewien swojej wartości.
– Nigdy nie robiłem tego dla sławy, ona przyszła z moimi wynikami. Zdobyłem 45 złotych medali mistrzostw Polski – pewnie pomyślicie sobie, że to wynik słabego poziomu kajakarstwa w Polsce – żartował ze sceny Marek Twardowski. Ale za tym idą 23 medale mistrzostw świata i Europy. Nie bez powodu mówią na mnie „Żubr z Podlasia”. Zawsze byłem silny tym regionem, jestem dumny, że urodziłem się w Białymstoku. Cieszę się, że Białystok i województwo brną do przodu, zachowując przy tym walory naturalne naszego regionu.
Drugiego Honorowego Ambasadora przedstawił Maciej Żywno, Wojewoda Podlaski.
– Jan Mikołuszko, prezes bielskiego UNIBEPU słynie z ciętej riposty i uwag kierowanych do władzy wojewódzkiej. Jest miłośnikiem kajaków, ale to również inżynier, który w Podlaskiem znalazł swój azyl. Dzięki jego pracy trochę Podlaskiego możemy spotkać w Norwegii, Rosji i na Białorusi, gdzie znajdują się inwestycje jego firmy.
– Dziękuję za tytuł i miłe słowa. Kiedy zadzwonił do mnie Pan Marszałek to zaniemówiłem – mówił Jan Mikołuszko. – Do tej pory było w końcu tak, że honorowani byli głównie twórcy. A tu proszę – budowlaniec i to w dodatku z małego Bielska Podlaskiego. Ale UNIBEP nie tylko potrafił zbudować Operę w Białymstoku, galerię w Suwałkach, to i jeszcze 11 tys. mieszkań w Warszawie. Jesteśmy też w Niemczech, a może będziemy także w Szwecji.
——————————
Kolejna gala konkursu już za rok. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz mieszkańcom regionu. Sukces Podlaskiej Marki Roku jest naszym wspólnym osiągnięciem.